Elektrik borcu ilçeyi susuz bıraktı. Tunceli'nin Mazgirt ilesinde halk isyanda

31 Mart seçimlerinde Tunceli'nin Mazgirt Belediyesi AK Parti'den CHP'ye geçti. Enerji şirketi geçmiş dönemden kalan 1 milyon 291 bin 425 liralık elektrik borcu nedeniyle ilçede bulunan 5 deponun kuyu suyu pompaları ile klorlama makinesinin elektriğini kesti. CHP'li Belediye Başkanı Ümit Tayhava kesinti nedeniyle şebeke suyunda klorlama yapamadıklarını bunun ciddi sağlık sorunlarına yol açacağını söyledi. İlçe sakinleri de duruma isyan etti.

Google Haberlere Abone ol
Elektrik borcu ilçeyi susuz bıraktı. Tunceli'nin Mazgirt ilesinde halk isyanda

31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde  7 bin 827  nüfusa sahip 1081 seçmenin bulunduğu Tunceli'nin Mazgirt ilçesinde CHP adayı Ümit Tayhava, 401 oy alarak belediye başkanı seçildi.

Tayhava, yapılan devir teslimle belediyeyi 45 milyon 534 bin lira borçla devraldı. Belediyenin 5 yıl boyunca ödemediği 1 milyon 291 bin 425 liralık elektrik borcu nedeniyle, enerji şirketi belediyenin ilçede bulunan 5 deponun kuyu suyu pompaları ile klorlama makinesinin elektriği kesildi.

Belediye, 1300 nüfuslu ilçede dağdaki doğal kaynaktan gelen bir şebeke suyuyla içme suyu deposunu doldurarak, su ihtiyacını geçici olarak karşıladı.

 "SU KESİLEMEZ, KAMU HİZMETİ VERİYORUZ"

Belediye Başkanı Ümit Tayhava, depodaki suyun birkaç gün sonra biteceğini ve ilçenin susuz kalacağını belirterek, “Yerel seçimlerde belediyeyi büyük sıkıntılar ve borçla aldık. 45 milyon 534 bin liralık bir borç bize kaldı. Tabii bunun içinde 1 milyon 405 bin lira elektrik borcu vardı. Tabii bunlar geçmiş döneme ait borçlardı. Ayın 4’ünde mazbatayı aldık, 5’inde çalışmalarımıza başladık. Ne hikmetse, ayın 18’inde bize elektrik şirketinden ihbarname geldi. Yani önceki dönemdeki başkanımızın normal mevcut olan borcunu, bizden tahsil etmeye çalıştılar. Bir baskı yoluyla bizi bir telefonlarla arayıp, elektriğimizi keseceğini söylediler. Tabii kendileri de geldi, biz burada da görüştük. Biraz zaman istedik kendilerinden. Bir kısmını ödeyeceğimizi, taksitlendirme yapabileceklerini anlattık ama maalesef gider gitmez hemen peş peşe telefonlarla aramalar başlatıldı. Tabii bu arada dediğim gibi ihbarname, geçmiş dönemde başkana da gelmiş. Orada hukuki süreç başlatacaklarını söylemişler. Bize ise aynı madde üzerinden hukuki süreç değil de direkt kesim ihbarından ziyade kesileceğini bildirdiler. Tehdit eder gibi ‘Biz suyu kesiyoruz’ dediler. Hatta kendilerine ‘İçme suyudur, ihtiyaçtır, suyumuzu kesemezsiniz’ dedik, fakat ‘Biz gelip keseceğiz’ dediler. Gerçekten de elektriğimiz kesildi. Bu durum suçtur" ifadelerini kullandı.

"SUDA KLORLAMA YAPAMIYORUZ"

Tayhava, suyun zaruri ihtiyaç olduğunu söyleyerek, “Su kesilemez. Biz de burada kamu görevi yapıyoruz. Hastaneye, okullara, emniyete, jandarmaya, kurumlara, vatandaşa, esnafa yani herkese biz su veriyoruz. Şu anda toplam 5 tane depomuzun pompaları ile 1 klorlama makinesinin elektriği kesilmiş durumda. Bundan dolayı su sıkıntısı yaşıyoruz. Bir tane dağdan çok az gelen ekstra bir suyumuz var. Onunla depoyu beslemeye çalışıyoruz. Bir kısım mahallelere dağıtmaya çalışıyoruz. Fakat depoda suyumuz bitmek üzere. Birkaç gün sonra o da kalmayacak ve ilçe susuz kalacak. O gelen suda klorlama yapamıyoruz. Direkt halka dağıtıyoruz çünkü klorlama yapamadığımız zaman ciddi sağlık sorunlarını da teşkil edebilir. Bu da ayrı bir suçtur. Yani bugün yağmur yağmasına rağmen biz şu anda ilçede kuraklık çekiyoruz" dedi. 

‘GENEL SUYU KESİLMEDİ’

Fırat Elektrik Dağıtım A.Ş. yetkilileri ise bir kısım elektrik kesintilerinin yapıldığını belirterek, “Belediyenin borcu vardı. Kendileriyle görüştük, borcu ödeyeceklerini söyledi. Birkaç gün sonra geri dönüp parayı ödeyemeyeceklerini söylediler. Biz de bir kısım depoların elektriği kestik. Kesinlikle ilçenin genel şebeke suyunu kesmedik" açıklamasını yaptı.

İlçede mahalle muhtarlığı yapan Kemal Güngör, mağdur olduklarını ifade ederek, “Elektrik kesildiği için sular kesildi. Şu an su yok mahallemizde. Onun için mağduruz" diye konuştu.

Yağmur yağmasına rağmen ilçede kuraklık çektiklerini söyleyen ilçe sakinlerinden Yılmaz Işık da, “Pompaların elektriğini kesmişler, sularımız akmıyor. Şu an yağmur yağmasına rağmen ilçede kuraklık var. Mağduruz, zor durumdayız" dedi. 

Kaynak: DHA
Etiketler tunceli enerji şirket su
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin