Dışişleri Bakanı Fidan: İsrail'in hak ettiği cezaya çarptırılması için mücadeleye devam edeceğiz

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan: "Diplomasinin bütün sınırlarını kullanarak, bu vahşetin durmasını, İsrail'in sadece insanlık vicdanını lekelemekle kalmayıp aynı zamanda hak ettiği cezaya çarptırılması için mücadeleye devam edeceğiz" dedi.

Google Haberlere Abone ol
Dışişleri Bakanı Fidan: İsrail'in hak ettiği cezaya çarptırılması için mücadeleye devam edeceğiz

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Gürcistan Dışişleri Bakanı İlia Darçiaşvili ile Bakanlıktaki görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Mısır ziyareti, Gazze'deki durum ve Refah kentine saldırılara ilişkin soruyu yanıtlayan Fidan, Türkiye'nin Gazze'ye yardım konusunda elinden geleni büyük bir hassasiyetle ve dikkatle yaptığını belirterek, Mısır'a verdiği destek için teşekkür etti.

Türk Kızılayı, AFAD ve sivil toplum örgütlerinin Bakanlık koordinesinde bölgede "muazzam bir insani yardım faaliyeti" içinde olduklarını kaydeden Fidan, "Maalesef Refah'tan içeriye alınabilen günlük yardım miktarı sınırlı olduğu için istediğimiz miktarda veya gönderdiğimiz miktara denk düşebilen bir orantıda içeriye yardım giremiyor." dedi.

Fidan, Türkiye'nin Refah'tan içeriye alınan yardımları arttırmanın yolları konusunda uluslararası toplumla beraber çalıştığına dikkati çekerek, "Önümüzdeki iki hafta içerisinde çok önemli 3 tane uluslararası platformda görüşmeler olacak. Bunların hiç şüphesiz ki bir numaralı maddesi Gazze meselesi olacak." şeklinde konuştu.

Bakan Fidan, 16-18 Şubat'ta Almanya'nın Münih kentinde Münih Güvenlik Konferansı'nın düzenleneceğini belirterek, Türkiye'nin de katılacağını ve Gazze konusundaki gelişmelerin, küresel ve bölgesel güvenliğe olumsuz etkilerinin ciddi şekilde gündeme getirileceğini söyledi.

Ayrıca, Brezilya'nın Rio De Janeiro kentinde G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı ve ardından 1-3 Mart'ta Antalya Diplomasi Forumu'nun düzenleneceğini kaydeden Fidan, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu önümüzdeki iki hafta içerisinde çok yoğun bir şekilde Türkiye olarak, diğer benzer düşüncede olduğumuz kardeş ve dost ülkelerle beraber yoğun bir diplomasi faaliyeti içerisinde olmaya devam edeceğiz. Diplomasinin bütün sınırlarını son limitine kadar kullanarak bu vahşetin bir an önce durmasının, İsrail'in sadece insanlık vicdanında lekelenmekle kalmayıp aynı zamanda hak ettiği cezaya bir an önce çarptırılmasının mücadelesini vermeye devam edeceğiz."

Kaynak: DHA
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin