Dışişleri Bakanı Fidan ABD'li mevkidaşı Blinken ile görüştü. Görüşmede İsveç'in NATO üyelik süreci ve f-16 satışı konuları ele alındı

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, ABD Dışişleri Bakanı Blinken’le bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede İsveç’in üyeliği, F-16 satışı, Gazze’deki son gelişmeler ve Kıbrıs konuları ele alındı.

Google Haberlere Abone ol
Dışişleri Bakanı Fidan ABD'li mevkidaşı Blinken ile görüştü.  Görüşmede İsveç'in NATO üyelik süreci ve f-16 satışı konuları ele alındı

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, karşı tarafın talebi üzerine bugün ABD Dışişleri Bakanı Blinken’le bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşmede Dışişleri Bakanı Fidan, TBMM Dışişleri Komisyonu’nun dün aldığı karara atıfla İsveç’in üyeliğiyle ilgili sürecin TBMM’nin uhdesinde devam ettiğini belirtti.

F-16 SATIŞI

Dışişleri Bakanı Fidan, F-16 satışıyla ilgili olarak, ABD Yönetimi ve ABD Kongresi’nin müttefiklik ruhuna uygun biçimde hareket etmesi ve verilen taahhütlerin yerine getirilmesinin beklendiğini ifade etti.

GAZZE'DEKİ SON DURUM

Görüşmede Gazze’deki son gelişmeler de ele alındı. Dışişleri Bakanı Fidan, Gazze’de biran önce ateşkes edilmesi ve kalıcı barış müzakerelerinin başlaması gerektiğini hatırlattı.

Görüşmede Kıbrıs konusu da gündeme geldi. 

İsveç’in NATO'ya katılım protokolünün onaylanmasına ilişkin kanun teklifi  dün Meclis Dışişleri Komisyonu tarafından kabul edilmişti.  Teklife AK Parti, MHP ve CHP evet oyu verirken İYİ Parti hayır oyu verdi. 

Kaynak: A.A
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin