7'nin üzerinde deprem uyarısı yapılan o şehirde yer altından gelen sesler depremin habercisi mi? Naci Görür açıklama yaptı

7'nin üzerinde deprem uyarısı yapılan Bingöl'ün Solhan ilçesi Yenidal köyünde yer altından ses geldiği ve bunun büyük depremin habercisi olduğu iddia edildi. Prof. Dr. Naci Görür iddia ile ilgili kendisini etiketleyen sosyal medya kullanıcısına yanıt verdi. Sesin neden kaynaklandığını açıkladı.

Google Haberlere Abone ol
7'nin üzerinde deprem uyarısı yapılan o şehirde yer altından gelen sesler depremin habercisi mi? Naci Görür açıklama yaptı

Solhan ilçesi Yenidal köyü kırsalında yer altından seslerin geldiği görüntüler, sosyal medyada ‘büyük bir depremin habercisi’ olduğu iddiasıyla birçok kez paylaşıldı.

Görüntülerde topraktan çıkan sesler duyulurken, köylülerin ihbarıyla AFAD İl Müdürlüğü ekipleri tarafından bölgede inceleme yapıldı. İncelemelerde zehirli bir gaz bulgusuna rastlanmadığı tespit edilirken, bölgedeki durumun daha detaylı araştırılması için ekipman ve uzman ekip talep edildiği öğrenildi.

 Sosyal medya platformu X’te bir kullanıcının görüntüyü paylaşarak etiketlediği Prof. Dr. Naci Görür de, “Solhan’da yer altından gelen seslerin sebebini incelemeden uzaktan tespit etmek zor. Benim senin kaydından tahmin ettiğim kadarıyla, bu ses yerin derinliklerinde kayaların kırılmasına veya sürtünmesine işaret etmiyor. Sanki geniş bir yüzeyden gaz çıkışını andırıyor. Özellikle deprem bölgelerinde topraktan çeşitli gazlar ve özellikle radon gazı çıkar. Sanki ses, gaz çıkışını andırıyor. Dediğim gibi, benim izlediğim videoda. Sevgiyle” yanıtını verdi.

Kaynak: DHA
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin