112 Acil Çağrı Merkezine gelen çağrılar pes dedirtti. 'Hastamız var' yerine 'Kuşum kaçtı' dediler

Vatandaşların acil hizmet aldığı 112 Acil Çağrı Merkezleri 1 Ocak 2023 itibarıyla yaklaşık 629 bin çağrı aldı. Bu çağrılardan 436 bini vakaya dönüşmeyerek gereksiz çağrı olarak kayıtlara geçti. Bazı vatandaşların 'Kuşum kaçtı' diyerek yardım istemesi ise insan canının bu kadar ucuz olmaması gerektiğini düşündürdü.

Google Haberlere Abone ol
112 Acil Çağrı Merkezine gelen çağrılar pes dedirtti. 'Hastamız var' yerine 'Kuşum kaçtı' dediler
İHA

112 Acil Çağrı Merkezi, yaklaşık 3 sene önce yapımının tamamlanmasıyla Elazığ'da yeni binasında hizmet vermeye başlamıştı.

1 Ocak 2023 itibarıyla gelen 629 bin çağrıdan 193 bini asıl vaka olarak belirlenirken 436 bini ise vakaya dönüşmeyerek gereksiz çağrı olduğu bildirildi.

Çağrı merkezini rahatsız eden 20 kişiye Kabahatler Kanunu çerçevesinde idari para cezası kesilirken gereksiz olarak çağrı merkezini arayanlardan bazılarının 'Kuşum kaçtı yardım edin şeklinde ilginç taleplerde bulunduğu öğrenildi.

20 KİŞİYE İDARİ PARA CEZASI

112 Acil Çağrı Merkezlerinin 2003 yılında çalışmalara başlandığını 2005 yılında pilot il olarak Antalya'da faaliyete girdiğini belirten Acil Çağrı Merkezi Müdürü Ahmet Erdem, “İlimizde de 2021 yılında tüm kurumlarımızla beraber 112 Acil Çağrı Merkezi sistemine geçmiş bulunmaktayız. 2023 yılı yılsonu itibariyle gelen çağrı sayımız 629 bin bu çağrılarımızın 436 bin tanesi maalesef asılsız çağrı. Bunlar da bizleri bayağı zorlamaktadır. Asılsız çağrılarla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Gerek okullarımız da gerekse reklamlarımız da bu konuyla ilgili bilgilendirmelerimiz devam ediyor. 2021 yılından itibaren asılsız çağrılarla ilgili 20 kişiye idari para cezası uyguladık. Bu idari para cezalarının caydırıcı olmalarını düşünüyoruz. Vatandaşlarımız gereksiz yere 112 Acil Çağrı Merkezini meşgul etmemeleri gerekiyor. Burada 1 saniye bile önemlidir. Biz onların meşgul ettiği saatlerde hayati önem taşıyan anlarda olabiliriz. Onun için bu düşüncede olmaları ve bizleri gereksiz yere meşgul etmemeleri gerekiyor” ifadelerini kullandı.

112 Acil Çağrı Merkezine gelen çağrılar pes dedirtti. 'Hastamız var' yerine 'Kuşum kaçtı' dediler

"ALIŞVERİŞ YAPMAMIZI İSTİYORLAR"

Erdem, aldıkları bir çağrıda kişinin muhabbet kuşunun kaçtığını ve bununla ilgili yardım talep ettiği de vurgulayarak, ''Biz de kendisine yardım etmek istedik ama biz zaten gidene kadar kuş zaten bulunduğu yerden uçmuştu. Pandemi döneminden kalan alışkanlıklar daha farklı. Onlar 65 yaş üstü vatandaşlarımızın genelde alışveriş yapmamızı istiyorlar. Vatandaşlarımız halen daha bunun devam ettiğini düşünüyor ama şuan da öyle bir uygulamamız yok. Reaksiyon süresi bizim en çok üstüne düştüğümüz konulardan birisidir. Reaksiyon süremiz Türkiye ortalamasının altında. Bu konuda da daha aşağı düşmeyi hedefliyoruz. Ayrıca ülkemizde yabancı uyruklu vatandaşlarımız talep ve isteklerine yönelik Ankara 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğümüzde 4 dilde Almanca, Arapça, İngilizce ve Rusça bilen personelimiz bulunmaktadır. Bu personellerimiz diğer illerimizden bağlanan yabancı vatandaşlarımızın talep ve doğrultuları kendi dillerinde cevaplamaktadır. Ayrıca yine yeni nesil 112 projesi çerçevesinde konuşma ya da iletişim imkanı olmayan vatandaşlarımız SMS ya da kısa mesaj yoluyla 112'ye ulaşabilmelerine imkan sağlayan çalışmalarda da önemli mesafeler alınmıştır. Bu konuda da çalışmalarımız bakanlık tarafından yürütülmektedir” dedi.

Kaynak: İHA
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin