Yüksek emekli maaşı almanın yolu ortaya çıktı. EYT'de aylık bağlanırken son bin 261 gün dikkate alınacak. SGK ve Bağ-Kur'dan emekli olacak EYT'liler dikkat. Emekli maaşı nasıl yükseltilir?

Milyonlarca EYT'li TBMM'den çıkacak olan EYT yasasını beklerken, maaşlarının da ne kadar olacağını merak ediyor. En düşük emekli maaşı 5500 liraya yükseltilmişti. Peki yeni emekli olacak olanlar ne kadar maaş alacak ve emekli maaşını yükseltmenin yolu var mı?

Google Haberlere Abone ol
Yüksek emekli maaşı almanın yolu ortaya çıktı. EYT'de aylık bağlanırken son bin 261 gün dikkate alınacak. SGK ve Bağ-Kur'dan emekli olacak EYT'liler dikkat. Emekli maaşı nasıl yükseltilir? - Resim: 1

EYT’den emekli olmayı bekleyen ve çalışma yaşamı boyunca farklı hizmet kollarında bulunanlar hizmet birleştirme seçeneğini tercih ediyor.

Hizmet birleştirmede emekli adayının son yedi yılda çalıştığı alan dikkate alınıyor. 2000 yılından önce Bağ-Kur’lu olan ve SGK’ya geçiş yapan kişinin emekli aylığı yüzde 15-20 civarında artıyor. EYT'de de aylık bağlanırken son bin 261 gün dikkate alınacak.

Emekli olmanın hayalini kuranlar maaşlarını ne kadar olacağını hesaplamaya başladı. Emekli aylığı prime esas kazanç, çalışma süresi, yıl içindeki zamlar, enflasyon verilerine göre değişiyor. İsteğe bağlı sigorta Bağ- Kur yerine SSK'dan hem erken emeklilik hem de yüksek aylık imkânı veriyor.

Bağ-Kur'da kadınlar 7200, erkekler ise 9 bin gün prim ödeme süresini tamamlamak zorunda.  SGK'da ise 5 bin-7 bin 200 gün prim ödenerek emekli olunabiliyor. Ayrıca, SGK'da 8 Eylül 1999 öncesi işe başlayanlarda 3600 günle emeklilik hakkı bulunuyor.

Bağ-Kur'da ise en az 5400 gün prim ödemesi halinde emekli olunuyor. Emeklilik için 25 yıl, 9 bin gün şartını yerine getirmesine 3.5 yıl kalan Bağ-Kur'lu kalan 3.5 yılı (1261 günü) prim ödemelerini SSK'lı olarak tamamlarsa emeklilik statüsünü SGK'ya çevirmiş olur. Böylece daha az prim ödeme ve daha yüksek emekli aylığı alma avantajı elde edilir.