Yıllardır yanlış biliyormuşuz: Makarna aslında zayıflatıyormuş! Diyet yapanlar size güzel haber geldi. Doya doya makarna yiyebileceksiniz. İşin sırrı çözüldü

Diyet yapanların en büyük düşmanı olarak bilinen makarna sandığınız kadar kötü bir besin değilmiş meğer. Makarnanın size kilo aldırdığını söyleyenlere bir daha sorun. Çünkü yıllar boyunca yanlış biliyormuşuz. Makarna aslıda zayıflatıyormuş!

Google Haberlere Abone ol
Yıllardır yanlış biliyormuşuz: Makarna aslında zayıflatıyormuş! Diyet yapanlar size güzel haber geldi. Doya doya makarna yiyebileceksiniz. İşin sırrı çözüldü - Resim: 1

Makarna sevenlere müjdeli bir haber getirdik. Makarnayı diyet yaparken hayatınızdan çıkarmak zorunda kalmayacaksınız çünkü gerçekten hiç kilo aldırmıyormuş. Yapılan araştırmalar ortaya koydu...

Avustralyalı bir gıda bilimcisi Emma Beckett, karbonhidrat sevenlere müjdeli bir haber verdi. Ülkesindeki Newcastle Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak çalışan bilim insanı makarnanın sağlıksız bir gıda olduğu iddialarını reddetti. Beckett, The Conversation'da kaleme aldığı bir yazıda, "Bir günde kaç kalori enerji almanız gerektiğine dair tavsiyeleri muhtemelen görüyorsunuz" dedi. Bilim insanı, yiyecekler aracılığıyla vücuda alınan yağ, protein ve karbonhidratların "enerji üretmek için vücutta parçalandığını" ekledi.

PROTEİN ORANI ÇOK YÜKSEK

Beckett'e göre makarna gerçekten de yüksek karbonhidrat içeriğine sahip. Bir kase erişte başına ortalama 38 gram karbonhidrat, 0,6 gram yağ ve 7,7 gram protein düşüyor.

Avustralyalı sağlık yetkililerinin kılavuzuna göre insanlar günlük enerjilerinin kabaca yüzde 45-65'ini karbonhidratlardan, yüzde 20-35'ini yağlardan ve yüzde 10-30'unu proteinlerden almalı.

Bu da günlük besinlerle proteinden 1,2 ila 6,5 kat fazla karbonhidrat tüketmenin sağlıklı olduğu anlamına geliyor. Yani gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.