Yedikçe ömrü uzatıyor, tansiyon ve kolesterolü düşürüyor. Hastalıklara karşı savaşıyor: Ömrünüzü uzatacak olan 7 besin! B2, B6 ve K vitaminleri…

Karaciğer dostu olarak bilinen bu besinler, toksinleri atan yapıları sayesinde birçok hastalıkta tedavi olarak kullanılıyor. Kalp hastalıkları, gut, safra kesesi ve romatizma gibi birçok hastalıkta oldukça etkili olan bu besinler, içerisinde bol miktarda A, B ve C vitamini de barındırıyor. Diş çürümelerine karşı koruyucu etkisinin yanında, cilt ve göz sağlığına da fayda sağlıyor. İşte yedikçe ömrünüzü uzatacak 7 besin!

Google Haberlere Abone ol
Yedikçe ömrü uzatıyor, tansiyon ve kolesterolü düşürüyor. Hastalıklara karşı savaşıyor: Ömrünüzü uzatacak olan 7 besin! B2, B6 ve K vitaminleri… - Resim: 1

Beslenme sistemine ekleyeceğiniz besinler ve sağlıklı beslenme için yapılacak olan değişiklikler sağlıklı bir yaşamın da kapılarını aralıyor. Özellikle yeşil besinler, bedeninizi yenileyebilme fırsatı sunuyor.

ENGİNAR

Enginar, yapılan çalışmaların ardından vitamin ve mineral yoğunluğunun yanı sıra toksinleri atan yapısı sayesinde birçok hastalıkta tedavi edici özelliğinden yararlanılıyor. Karaciğer dostu olarak bilinen bu sebzenin yaprakları da oldukça önemli. Enginar aynı zamanda mide ve sindirim sistemini temizleme gücüne sahip.

Kalp hastalıkları, romatizma, gut, safra kesesi rahatsızlıklarında da oldukça etkilidir. Enginar yemeği yaparken sadece taban bölümünün değil aynı zamanda yaprakların da pişirilmesi sıklıkla tavsiye ediliyor. 

BEZELYE  

Protein, lif ve nişasta açısından zengin bir sebze olan bezelye, oldukça önemli bir yapıya sahiptir.

A, C ve B vitaminlerinin yanı sıra demir, potasyum ve fosfor gibi mineralleri de içinde barındıran bir sebze olan bezelye, kemik sağlığından kas-iskelet sistemine kadar oldukça destekleyicidir. Garnitür, tencere yemeklerinde ve salatalarda kullanabileceğiniz bu sebzeyi sıklıkla kullanabilirsiniz. 

BAKLA  

Bakla, tazeyken yeşil kurutulduğunda açık kahverengi olan olan bir sebze. Protein ve vitaminler açısından son derece zengin bir sebze olan baklayı tüketmek, birçok rahatsızlığa karşı koruma sağlıyor. Kuru baklanın 100 gramında yaklaşık 25 gr. protein, 60 gr. karbonhidrat bulunuyor. Ayrıca B1, B2, B6 ve K vitaminlerinin yanı sıra potasyum ve magnezyum mineralleri açısından da oldukça zengindir.