Ve İslam Memiş'ten beklenen açıklama geldi. Altın sahiplerine müjdeyi verdi: Yükseliş trendine girdi

Altın fiyatlarındaki düşüşün kalıcı olmadığı konusunda daha önce uyarıda bulunan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş'ten yeni açıklama geldi. Haziran ayında altın fiyatlarında rekor yükseliş olacağını öngören İslam Memiş, altın sahiplerini ilgilendiren açıklamayı yaptı.

Google Haberlere Abone ol
Ve İslam Memiş'ten beklenen açıklama geldi. Altın sahiplerine müjdeyi verdi: Yükseliş trendine girdi - Resim: 1

Finans analisti İslam Memiş, gram altındaki yükselişleri değerlendirdi. Memiş, piyasalardaki diğer gelişmelere dair öngörülerini de sıraladı.

Açıklamalarının yatırım tavsiyesi olmadığının altını çizen İslam Memiş, şunları söyledi:

22 Mart'ta Amerika Merkez Bankası FED'in faiz kararı açıklanacak, muhtemelen 25 baz puanlık bir faiz arttırımıyla tekrar yoluna devam eden bir FED var. Ancak 50 baz puanlık bir beklenti vardı, bu bankacılık kriziyle alakalı haber akışları FED'i biraz daha frenlemesine neden olduğunu tahmin ediyorum. O yüzden 50 baz puan değil de 25 baz puanlık bir faiz arttırımı gündeme gelebilir.

Önemli olan Amerika Merkez Bankası hazirandan sonra biraz daha kenara çekilebilir. Bu faiz arttırımlarını geciktirebilir ve 2024 yılının ilk çeyreğiyle alakalı tekrar faiz indirimlerine gideceği beklentisi var. Bu da altın fiyatlarının önünü açacak faktörler arasında.

İslam Memiş, tv100.com'daki pazartesi günkü yazısında gümüş ve altın için şu ifadeleri kullanmıştı:

Gümüş ons (xag/usd): Çok ucuz kalmaya devam ediyor. Orta ve uzun vade için değerinin oldukça altında. 23 dolar seviyesini kırdıktan sonra önü açık.  Ons altın ve gram altın da geçen hafta yaşanan yükseliş için çok üzülmemeli. Bir kez daha alım fırsatı vereceğini öngörüyorum. Haftalardır düşüşlerin aldatmaca ve kalıcı olmayacağını ifade etmiştim. Yıl sonu alım fırsatını verdikten sonra soluksuz bir yükseliş bizi bekliyor.  Özellikle Haziran sonrası. Ons altın bin 880 dolar direncinden sonra tekrar bin 830 dolar seviyesine gerileyebilir. Salı gününden itibaren kâr satışları görebiliriz. Gram altın da ons tarafından olumsuz etkilenebilir. Alamadım diye üzülmemek gerek, son fırsat gelebilir. 

İslam Memiş, bu değerlendirmesinin ardından gram altındaki dikkat çeken hareketliliği yorumladı, sonunda o cümleyi kurdu. İşte o açıklama...