Uyurken modemi açık bırakanlar dikkat: Korkutan açıklama yapıldı

Uzmanlar uyurken açık bırakılan internet modemleri konusunda uyarılarda bulundu. Bir modemden yayılan elektro manyetik dalgaların özellikle çocuklarda birçok sağlık sorununa yol açtığı tespit edildi.

Google Haberlere Abone ol
Uyurken modemi açık bırakanlar dikkat: Korkutan açıklama yapıldı - Resim: 2

Sadece çocuklarda değil büyüklerdeki etkilere de dikkat çekmek isteyen Doç. Dr. Barış Metin, “Wifi sinyalinin verdiği hasar ısınmanın ötesinde. Bu nedenle yeni güvenlik normlarına ihtiyaç var. Ayrıca şu anda bulunduğumuz yerde cep telefonundan etraftaki wifi ağlarını izlemeye çalışsak çok sayıda ağ çıkar. Bu da çok fazla elektro manyetik sinyale maruz kalıyoruz demek. Yapılan çalışmalar bu sinyallerin dikkat, öğrenme, yaşlanma, sperm kalitesi ve infertilite gibi birçok konuda zararlı etkilerini olduğunu gösteriyor ve şuanda aktif yönetmelikler bu zararları yeterince gözetmiyor” açıklamalarında bulundu.

Bu konuda insan sağlığına yönelik yapılmış çalışmaların detaylı olmadığını, bu çalışmaların büyük bölümünün hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar olduğunu kaydeden Doç. Dr. Barış Metin, bu çalışmaların wifi sinyalinin öğrenmeyi ciddi düzeyde bozduğunu gösterdiğini, bu çalışmaların yaygınlaştırılması gerektiğini duyurdu.