Uyurken modemi açık bırakanlar dikkat: Korkutan açıklama yapıldı

Uzmanlar uyurken açık bırakılan internet modemleri konusunda uyarılarda bulundu. Bir modemden yayılan elektro manyetik dalgaların özellikle çocuklarda birçok sağlık sorununa yol açtığı tespit edildi.

Google Haberlere Abone ol
Uyurken modemi açık bırakanlar dikkat: Korkutan açıklama yapıldı - Resim: 1

NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Barış Metin; uyku sırasında çalışan modemlerin, kablosuz internet kullanımının, elektro manyetik dalgalar yoluyla insan sağlığına büyük zararlar verdiğini açıkladı. Elektro manyetik dalgaların dokular tarafından emildiğini, bu durumun vücutta çeşitli değişikliklere neden olduğunu söyleyen Doç. Dr. Barış Metin, “Bugüne kadar kablosuz internet sisteminin ve cep telefonlarının güvenliği sar değeri adı verilen bir sistemle ölçüldü. Cep telefonlarının üzerinde bir sar değeri var. Avrupa Birliği ve Amerikan’ın bu konuda koruduğu çeşitli kotalar var. Sar değeri hep dokunun emdiği ısıya göre hesaplanmış yani dokuyu ısıtıp ısıtmadığı tespit edilmeye çalışılmış yani termal etkisi ölçülmüş.

Şimdiye kadar yapılan çalışmalar ve son zamanlarda çıkan yayınlar bu sinyallerin ısı dışında dokuda birçok değişiklik yaptığını ortaya koyuyor. Bu konuda çıkan yayınları incelediğimiz zaman wifi sinyallerinin dokularda hasara yol açtığı, doku genetiğini bozduğu, sperm sayısını azalttığı, erkeklerde özellikle kısırlığa neden olduğu, dikkat konsantrasyon problemlerine yol açtığı, çocuklarda öğrenmeyi bozduğu şekilde etkileri tespit edilmiş” ifadelerini kullandı.