Uykusuzluk, bitmeyen ağrılar, kronik yorgunluk… Devasız hastalık fibromiyaljiye akupunktur derman oluyor mu?

Nedeni, kaynağı bilinmeyen ağrılar yüzünden günlük hayatı kabusa çeviren bir hastalık fibromiyalji. Tedavisi konusunda epey yöntem denense de kaynağına ulaşmak zor olduğundan kesin tedavisi de mümkün olamıyor. Ancak İstanbul’da denenen işte bu yöntem Banu Fotocan’ın adeta hayatını kurtarmış. İşte o tedavinin ayrıntıları…

Google Haberlere Abone ol
Uykusuzluk, bitmeyen ağrılar, kronik yorgunluk… Devasız hastalık fibromiyaljiye akupunktur derman oluyor mu? - Resim: 1

İstanbul’da yaşayan oyuncu Banu Fotocan, fibromiyaljiye bağlı boyun ve sırt ağrıları nedeniyle hayat kalitesi düşmüş ve hareket etmekte zorlanmaya başlamıştı. Yaklaşık bir yıl boyunca yaşamının bir parçası haline gelen ağrıları akupunktur tedavisi sonrasında son buldu.

Uzun yıllar tiyatro, sinema ve dizi setlerinde çok yoğun bir tempoyla çalışan Fotocan, 2017’de bel fıtığı ve 2020 yılında boyun fıtığı tanısı aldı. Yapılan incelemeler sonrasında cerrahi işlem gerektirmediği belirlenerek fizik tedaviye başladı. Ağrılarının sadece boyunla sınırlı olmadığını özellikle sırt, kürek kemiği bölgesindeki şiddeti nedeniyle hareket edemez, hiçbir şey kaldıramaz hale geldiğini belirten Fotocan, yaklaşık bir yıl boyunca bu ağrılarla yaşadığını söyledi.

Giderek düşen hayat kalitesinin kendisinin psikolojisini de etkilediğini belirten Fotocan, yaşadıklarını şu cümlelerle anlattı: “Sürekli ağrıyla gezen bir insan olmuştum. Dolayısıyla daha sinirli ve mutsuzdum. Ağrıları gidermek için sıcak su torbasıyla yaşıyor, gün boyu sağa sola dönmek şeklinde hareket yapıyordum. Hele yatakta yatmak korkunçtu. Bunun yanında fizik tedaviden de kesin sonuç alamıyordum. Sürekli gıcırdayan bir makine gibiydim. Arkadaşlarımın bu yaşadıklarımın nedeninin fibromiyalji kaynaklı olabileceğini ve bunu da araştırmam gerektiğini söylemelerinin sonucunda Dr. Berna Atay’a ulaştım.”

BÜTÜN AĞRILARI KESİLDİ

“Fibromiyalji için akupunkturla sürekli ağrılarım bitti” diyen Banu Fotocan, daha önce böyle bilgiye sahip olmamasına rağmen inanarak başladığı bu tedaviyle ilgili şunları anlattı:

“Ben akupunkturla tedaviyi ilk defa gördüm. Geldiğimde Berna Hanım bana ne olacağını anlattı. Sırtım o kadar kasılmıştı ki elektrikli akupunktur yapılmasına rağmen ilk 2 seans tedavide kullanılan iğneleri neredeyse hiç hissetmedim. İkinci seanstan sonra “evet bir şeyler oluyor” dedim. Ben hayatta da mesleğimde de insanlarda da süreklilik göstermeyi seven bir insanım galiba. Yani bunun bir tedavi süreci olduğunu biliyordum. İşe yaramadı diyemem. Ben hissetmiyordum olan şeyi ve ağrılarım devam ediyordu. Ama buna süreklilik göstermem gerektiğini biliyordum. Zaten üçüncü, dördüncü seanstan sonra da ağrılarım azalmaya başladı. 11 seans sonrasında artık ağrı hissetmiyordum. Bazen provalarda yaptığım yanlış hareketler sonrasında geri gelecek diye korkuyorum. Ama sıcak su ya da kas gevşetici gibi rahatlatma yöntemlerine bile ihtiyaç duymuyorum.”

Tedavinin detayları neler, nasıl uygulanıyor?