Tüm Eczacı İşverenler Sendikası'ndan çağrı! Ölüm saçmaya devam edecek. Takviye ilaçlarının zararı! Zayıflama ilaçları sağlıklı mı?

TEİS Genel Başkanı Nurten Saydan, Muğla’da 15 yaşındaki bir gencin internetten alıp kullandığı zayıflama ilacından dolayı hayatını kaybetmesi ile ilgili bugün yazılı bir açıklama yaptı. Saydan, kontrolsüz satılan ve kullanılan ilaçların ölüm saçtığını tekrar hatırlattı.

Google Haberlere Abone ol
Tüm Eczacı İşverenler Sendikası'ndan çağrı! Ölüm saçmaya devam edecek. Takviye ilaçlarının zararı! Zayıflama ilaçları sağlıklı mı? - Resim: 2

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, internette satılan takviye edici gıdalar ve bitkisel zayıflama ilaçlarının etkilerine dikkat çekti. 

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan,“Bu ülkenin eczacıları olarak, bu ilaçların ruhsatları, izinleri kontrolsüz olarak verilmeye devam ettiği sürece zayıflama ilaçlarının ölüm saçmaya devam edeceğini, bu ilaçların Sağlık Bakanlığı’na devredilmesi gerektiğini kamuoyu aracılığıyla yetkililere bir kez daha hatırlatmak istiyoruz” dedi. 

“Sendika olarak, başta en çok kullanıcıya sahip e-ticaret platformları olmak üzere kanunlara ve vatandaş sağlığına aykırı şekilde internet üzerinden ‘takviye edici gıda’ gibi masum bir ismin arkasına saklanarak pazarlanan bitkisel ilaçların ve münhasıran eczanelerimizde satılması gereken ilaçların satışlarının durdurulması, alınacak filtreleme önlemleriyle bu tip ilanların engellenmesi amacıyla Ticaret Bakanlığı, TİTCK ve ilgili e-ticaret sitelerine gerekli başvurular yapıldığı halde bu başvurularımızın göz ardı edilmesi, önlem alınmaması çok üzücüdür"