Süper hücre uyarısı verildi. Meteoroloji 11 ilde sarı ve turuncu alarm verdi: Gaziantep ve Kilis'i vuran Süper Hücre fırtınasına dikkat

Gaziantep ve Kilis'te dün gece etkili olan ve görüntüleri sosyal medyada adeta infiale neden olan süper hücre fırtınası sonrası Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından kritik bir uyarı geldi. Meteoroloji tarafından yapılan son hava tahmin raporuna göre 11 ilde sarı ve turuncu kodu uyarı yapıldı.

Google Haberlere Abone ol
Süper hücre uyarısı verildi. Meteoroloji 11 ilde sarı ve turuncu alarm verdi: Gaziantep ve Kilis'i vuran Süper Hücre fırtınasına dikkat - Resim: 2

METEOROLOJİ'DEN SARI VE TURUNCU UYARI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Kahramanmaraş, Adıyaman, Şanlıurfa ve Gaziantep için turuncu, Malatya, Elazığ, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Hatay ve Kilis için sarı uyarıda bulundu. Yağışların; Doğu Akdeniz, Güneydoğu Anadolu'nun batı kesimleri ile İstanbul'un Anadolu yakası, Yalova, Kocaeli, Sakarya, Malatya, Elazığ, Tunceli ve Mardin çevrelerinde kuvvetli, Adıyaman ve Şanlıurfa çevreleri ile Kahramanmaraş'ın doğu, Malatya'nın güney ilçelerinde çok kuvvetli ve yer yer şiddetli olması bekleniyor.

SÜPER HÜCRE NASIL OLUŞUR?

Atmosferin üst seviyelerinde, rüzgar yön değişiminin şiddetine bağlı olarak aşırı termodinamik kararsızlık meydana gelir. Bu durumdan dolayı dikey rüzgarların fazla olduğu bölgelerde supercell ya da süper hücre adı verilen olay meydana gelir.

Yüksek nem oranı, yoğun kararsızlık ve tetikleyicinin bir araya gelmesi sonucu oluşur. Bu tetikleyici hava kütlesini yukarı zorlayan bir cephe ya da dağ olabilir. Yeryüzü ile temastaki havanın sıcaklığı, kutupsal (polar) bir hava kütlesinin düşük enlemlere doğru hareket ederken ısınması da buna sebep olabilecek durumlar arasında gösterilir.

SIRADAKİ GALERİ

Bu yıl dışarıda iftar açmak hayal oldu Bu yıl dışarıda iftar açmak hayal oldu
Kaynak: Medyatava