Sonar araştırma haziran sonuçlarını açıkladı. Sonar anketinde Recep Tayyip Erdoğan sürprizi: Yüzde 40,2. Cumhurbaşkanlığı sorusunda Erdoğan açık ara önde. Genel seçim sorusunda İYİ Parti yüzde 20 sınırında

Hakan Bayrakçı'nın Başkanı olduğu Sonar, yeni anket sonuçlarını açıkladı. Ankete katılanlara 'Yapılacak ilk Cumhurbaşkanlığı seçiminde kimi Cumhurbaşkanı olarak görmek isterseniz?' ve 'Bu pazar genel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?' soruları soruldu. Cumhurbaşkanlığı sorusunda ilk iki sırada Recep Tayyip Erdoğan ve Mansur Yavaş çıktı. Genel seçimler sorusunda ise AK Parti yüzde 32,3 ile ilk sırada yer aldı.

Google Haberlere Abone ol
Sonar araştırma haziran sonuçlarını açıkladı. Sonar anketinde Recep Tayyip Erdoğan sürprizi: Yüzde 40,2. Cumhurbaşkanlığı sorusunda Erdoğan açık ara önde. Genel seçim sorusunda İYİ Parti yüzde 20 sınırında - Resim: 1

MEDYATAVA

Hakan Bayrakçı'nın sahibi olduğu Sonar, 'Türkiye geneli siyasi eğilimler araştırması 2022' sonuçlarını açıkladı.  Anket katılımcılarına "YAPILACAK İLK CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNDE KİMİ CUMHURBAŞKANI OLARAK GÖRMEK İSTERSİNİZ? (İSİM VERMEDEN AÇIK UÇLU OLARAK SORULMUŞTUR)" sorusu ile "BU PAZAR BİR MİLLETVEKİLİ - GENEL SEÇİM OLSA OYUNUZU HANGİ SİYASİ PARTİYE VERİRSİNİZ?" soruları soruldu.

ARAŞTIRMANIN KÜNYESİ

Araştırma, 13 Haziran - 24 Haziran 2022 tarihleri arasında kantitatif araştırma tekniklerinden ‘‘yüz yüze anket yöntemi’’ kullanılarak uygulandı. Çalışma, farklı sosyo - ekonomik ve sosyo - demografik gruba mensup kişilerden yaş, cinsiyet ve İl / ilçe / kır kotalarına göre tesadüfi yöntemle seçilmiş 3.100 kişi ile görüşülerek gerçekleştirildi. Saha çalışmasından dönen anketlerin kontrolü yapıldıktan sonra, döküm ve kodlama işlemleri tamamlanmış, anketler bilgisayar analizine tabi tutulmuştur. Bilgisayar analizinden sonra elde edilen veriler tablolaştırılmış ve tabloların yorumunu içeren nihai bir rapor hazırlanmıştır. Araştırma, Türkiye İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflandırmasına göre (NUTS 2), 26 Alt Bölge’de (AB) gerçekleştirilmiştir. İstanbul, Tekirdağ, Balıkesir, İzmir, Aydın, Manisa, Bursa, Kocaeli, Ankara, Konya, Antalya, Adana, Hatay, Kırıkkale, Kayseri, Zonguldak, Kastamonu, Samsun, Trabzon, Erzurum, Ağrı, Malatya, Van, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin illerinde yapılan anketlerin, %10’u kır özelliği taşıyan köylerde yapılmıştır.