Selçuk Geçer'in dolar tahmini çıldırtacak. Merkez Bankası'nın faiz kararından sonra acil video çekti aralık ayındaki dolar kurunu açıkladı. Dolar aralık ayında bu rakama çıkacak. Yılın ilk çeyreğinde ise dolarda patlama riski

Merkez Bankası'nın uzun zamandır süren faiz indirim kararı dün yaptıkları açıklamayla sona erdi. Merkez Bankası'nın faizleri yüzde 9'a indirmesinden hemen sonra ünlü ekonomist Selçuk Geçer öyle bir dolar tahmini yaptı ki... Bazıları çıldıracak. Geçer hem aralık ayı sonunda hem de yılın ilk çeyreğinde dolar/TL'nin ne olacağını açıkladı.

Google Haberlere Abone ol
Selçuk Geçer'in dolar tahmini çıldırtacak. Merkez Bankası'nın faiz kararından sonra acil video çekti aralık ayındaki dolar kurunu açıkladı. Dolar aralık ayında bu rakama çıkacak. Yılın ilk çeyreğinde ise dolarda patlama riski - Resim: 1

Geçen ay gerçekleştirilen Merkez Bankası Para Piyasaları Kurulu toplantısında, politika faizi 150 baz puanlık indirimle yüzde 12'den yüzde 10,50'ye çekilmişti.

Merkez Bankası dün kasım ayı toplantısını yaptı ve bir kez daha faizleri indirerek 2 yıl sonra tek haneye indirdi, karar metninde faiz indirim döngüsünü sonlandırılmasına karar verildiği belirtildi.

Merkez Bankası'ndan yapılan duyuruda şöyle denildi:

Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 10,5’ten yüzde 9’a indirilmesine karar vermiştir.

Jeopolitik risklerin dünya genelinde iktisadi faaliyet üzerindeki zayıflatıcı etkisi artarak sürmektedir. Önümüzdeki döneme ilişkin küresel büyüme tahminleri aşağı yönlü güncellenmeye devam etmekte ve resesyonun kaçınılmaz bir risk faktörü olduğu değerlendirmeleri yaygınlaşmaktadır. Türkiye’nin geliştirdiği stratejik nitelikte çözüm araçları sayesinde temel gıda başta olmak üzere bazı sektörlerdeki arz kısıtlarının olumsuz etkileri azaltılmış olsa da uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının artış eğilimi sürmektedir.

Yüksek küresel enflasyonun, enflasyon beklentileri ve uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri yakından izlenmektedir. Bununla birlikte, gelişmiş ülke merkez bankaları yüksek enerji fiyatları ve arz-talep uyumsuzluğu ile işgücü piyasalarındaki katılıklara bağlı olarak enflasyonda görülen yükselişin beklenenden uzun sürebileceğini vurgulamaktadırlar. Ülkeler arasında farklılaşan iktisadi görünüme bağlı olarak gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikası adım ve iletişimlerinde ayrışma artarak devam etmektedir.

Merkez Bankası'nın faiz kararından sonra ünlü ekonomist Selçuk Geçer, kendi YouTube kanalında dolar ile ilgili çok çarpıcı bir açıklama yaptı aralık ayınad dikkat çekti ve dolar kurunun aralık ayında ve yılın ilk çeyreğinde ne olacağını açıkladı.

SELÇUK GEÇER'DEN BOMBA DOLAR TAHMİNİ GELDİ