Sarımsak kabuklarını çöpe atan bin pişman olacak: Kabuklarını kaynatıp içinde o sorundan eser kalmıyor. Sarımsak kabuğu kaynatmak neye iyi gelir?

Sarımsağın kabuklarını soyduktan sonra yaptığımız ilk şey kabuklarını çöpe atmaktır. Ancak doğal bir antibiyotik görevi üstlenen sarımsağın kabukları da en az kendisi kadar fayda sunuyor. Bundan sonra sarımsak kabuklarını stok yapacaksınız. İşte sarımsak kabuğunun mucizevi faydaları

Google Haberlere Abone ol
Sarımsak kabuklarını çöpe atan bin pişman olacak: Kabuklarını kaynatıp içinde o sorundan eser kalmıyor. Sarımsak kabuğu kaynatmak neye iyi gelir? - Resim: 1

Türk mutfağında önemli bir yere sahip olan ve her yemekte sıklıkla kullanılan sarımsak, sağlığımız için güçlü faydalara sahip bir besindir. Hem lezzetiyle hem de faydalarıyla sarımsağı mutlaka düzenli olarak tüketmek gerekir.

Sarımsakların kabuğunda bir dizi şifa olduğunu daha önce hiç düşünmüş müydünüz? Sarımsak kabuklarının bu faydalarını okuduktan sonra çayını yapıp bardak bardak içmek isteyeceksiniz. Peki, sarımsak kabuğu kaynatmak neye yarar?

İşte sarımsak kabuğunun saymakla bitmeyen faydaları...