Rakamı Duyan Kapalıçarşı'ya Koştu. Dolarda Devalüasyon Korkusu. Ünlü Ekonomist Selçuk Geçer'in Dolar Tahmini Korkuttu

Seçim öncesi Kapalıçarşı'da döviz hareketliliği yaşanıyor. Ekonomistler birbiri ardına dolarla ilgili tahminlerini duyuruyor. Son açıklama ünlü ekonomist Selçuk Geçer'den geldi.

Google Haberlere Abone ol
Rakamı Duyan Kapalıçarşı'ya Koştu. Dolarda Devalüasyon Korkusu. Ünlü Ekonomist Selçuk Geçer'in Dolar Tahmini Korkuttu - Resim: 1

"Kur korumalı TL vadeli mevduat" hesaplarının dolar kuruna etki etmediğini söyleyen ekonomist Selçuk Geçer, dolar kurunda görülen yükselişin önüne geçmek için önlem alınması gerektiğini ifade etti.

İşte Selçuk Geçer'in dolar açıklamaları…

Geçer, döviz kurlarında tek sorunun yüksek artış değil aynı zamanda bankalarda görülen alım-satım arası git gide açılan makas olduğunu da sözlerine ekledi.

Bankaların dövizi alırken resmi kuru baz aldığına ancak satarken yüksekten sattığına değinen ünlü ekonomist, bankaların artık en az 2 TL fark aldığını kaydetti.

Banka ve döviz bürolarında "çoklu döviz fiyatının" görüldüğünü söyleyen Geçer, bunun dövizdeki yüksek artış ve temelde ise iktidar temsilcilerinin vaatleri sebebiyle olduğunu vurguladı.

Selçuk Geçer', bu durumun ikinci nedeni olarak ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın kasasının boş olmasını gösterdi ve Türkiye'de devalüasyon tehlikesi olduğunu ifade etti.

"Korkunç bir döviz sıkışmışlığı var" diyen Geçer, dövize duyulan ihtiyacın bir türlü karşılanamadığını ve yurtdışından uzun vadeli borç bulunamadığını aktardı.

Maliyetlerin yükseldiğini aktaran Geçer, Türkiye'de hem risk priminin arttığını hem de kredi puanlarının çok düştüğünü dile getirdi.