Pilav pişirirken bu hatayı sakın yapmayın: Pilav pişirme şekliniz sizi zehirleyebilir

Pilav pişirme yöntemini sizi hasta edebilir ve hatta imkansız demeyin ama sizi öldürebilir. İşte detaylar...

Google Haberlere Abone ol
Pilav pişirirken bu hatayı sakın yapmayın: Pilav pişirme şekliniz sizi zehirleyebilir - Resim: 1

Pilavınız yeterince lezzetli oluyorsa, pilav pişirme şeklinizde hiçbir problem olduğunu düşünmüyorsunuzdur. Ancak yapılan araştırmaya göre, pilavı yanlış pişiriyor olabilirsiniz. Uzmanlar, pilav pişirirken yeteri kadar su kullanmamanın kalp krizi, kanser ve daha pek çok hastalığa neden olduğunu söylüyor.

Bol suda pişirmek, tahılları arsenikten arındırarak her türlü kimyasal zehirlenme ihtimalini önlüyor. Pirinci bir gece önceden suda bekletmek toksin seviyesini %80'e kadar azaltıyor. Arsenik, endüstriyel atıklar ve geçmişte kullanılan böcek ilaçları yoluyla pirince bulaşıyor. Profesör Andy Meharg, pilavı 3 farklı şekilde pişirerek kimyasal seviyesini test etti.

İlk olarak 2'ye 1 oranında su kullandı. Pişirme sırasında su tamamen emildi. Su oranını 5'e yükseltmek arsenik seviyesini yarıya kadar düşürürken, bir gece önceden ıslatmak toksinin çoğunu yok etti.

Meharg'a göre en güvenli pilav yapma yöntemi pirinci bir gece önceden ıslatmak, ertesi gün iyice yıkamak ve durulamak ardından bir ölçek pirinci beş ölçek suda pişirmek.

DOĞRU PİLAV PİŞİRME YÖNTEMİ

Peki, pilav pişirirken nelere dikkat edilmeli? Tane tane ve sağlıklı pilavın tarifi nasıldır? İşte kıvamı asla şaşmayan pilavın tarifi...

Etiketler pilav tarif