Peugeot'dan elektrikli 308 müjdesi. Farklı sürüş dinamiği ve tasarımı ile e-308 elektrikli otomobil piyasasına çok hızlı girecek

Peugeot tamamen elektrikli e-308 modeliyle Türkiye yollarına çıkmaya hazırlanıyor. 2023'te piyasaya sürülecek olan e-308, 100 km’de 12,7 kWsa tüketim değeri, C segmentindeki tamamen elektrikli araçlar arasında yeni bir standart anlamına geliyor.

Google Haberlere Abone ol
Peugeot'dan elektrikli 308 müjdesi. Farklı sürüş dinamiği ve tasarımı ile e-308 elektrikli otomobil piyasasına çok hızlı girecek - Resim: 2

Peugeot e-308’deki şanzıman menzili optimize ederken, elektromotorlara özgü, anlık tepki ile yüksek performans seviyesini koruyor. Batarya da yeni nesil bir kimyaya sahip, 54 kWsa yüksek voltajlı (51 kWsa kullanım) bir batarya kullanılıyor. Yüzde 80 nikel-yüzde 10 mangan-yüzde 10 kobalt içeren yeni bir kimyasal bileşime sahip batarya, 400 volt ile çalışıyor ve WLTP protokolüne göre 400 km’ye kadar menzile imkân sağlıyor.

Verimlilik, yeni Peugeot e-308 mühendisleri için en temel odaklandıkları konuydu. Motor, akü, aerodinami, ağırlık optimizasyonu ve A sınıfı lastiklerin kullanılması gibi, sürtünme kayıplarının azaltılması yönünde son derece hassas ve detaylı süreçler, enerji tüketiminin önemli oranda düşürülmesini sağladı.

Sonuçta elde edilen 100 km’de 12,7 kWsa tüketim değeri, C segmentindeki tamamen elektrikli araçlar arasında yeni bir standart anlamına geliyor. Ayrıca, enerji tüketimini mümkün olduğunca etkin bir şekilde yönetmek için sürücü kendi sürüş modunu, Eko, Normal ve Spor gibi 3 ayrı şekilde seçebiliyor. Bunun dışında “FREN” modu sayesinde, enerji geri kazanımını optimize etmek için gaz pedalını bıraktığında yavaşlamayı artırabiliyor, tek pedallı sürüş gerçekleştirebiliyor. Entegre üç fazlı şarj cihazı standart olarak sunuluyor ve 11 kW güç değerine sahip bulunuyor.

Kaynak: A.A