ÖTV matrah düzenlemesi sonrası otomobil fiyatları çakıldı. Hangi otomobil kaç lira oldu? Fiat Egea Hyundai i20 Renault Clio Dacia Duster yeni ÖTV'li fiyat listesi

Neredeyse durma noktasına gelen otomotiv sektörünün beklediği karar sonunda çıktı. ÖTV matrah düzenlemesi Resmi Gazete'de yayımlandı. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, söz konusu düzenlemenin 1 Aralık'ta yürürlüğe gireceğini duyurmuş; bu açıklama sonrası otomobil satışları bıçak gibi kesilmişti. ÖTV matrah düzenlemesi Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Peki ÖTV matrah düzenlemesi ne anlama geliyor? ÖTV matrah düzenlemesi sonrası otomobil fiyatları ne oldu? İşte yanıtı.

Google Haberlere Abone ol
ÖTV matrah düzenlemesi sonrası otomobil fiyatları çakıldı. Hangi otomobil kaç lira oldu? Fiat Egea Hyundai i20 Renault Clio Dacia Duster yeni ÖTV'li fiyat listesi - Resim: 1

Araç piyasasında en ucuz otomobil fiyatının 400 bin lirayı aşması sonucunda vatandaşlar ÖTV indirimi veya matrah düzenlemesi bekliyordu. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, otomotiv ÖTV'siyle ilgili bir soruya da, “Matrah konusunda çalışma yapıyoruz” diyerek oransal indirimle ilgili düzenleme yapmayacakları mesajı vermişti.

Otomobil sektörünü neredeyse durma noktasına getiren bu açıklama sonrası ÖTV matrah düzenlemesi Resmi Gazete'de yayımlandı. Düzenlemeye göre değişim oranları şöyle; 

Silindir hacmi 1600 CM3'ü geçmeyenler;
ÖTV matrahı 184.000 TL'yi aşmayanlar: Yüzde 45 vergi oranı
ÖTV matrahı 184.000 TL'yi aşıp 220.000 TL'yi aşmayanlar: Yüzde 50 vergi oranı
ÖTV matrahı 220.000 TL'yi aşıp 250.000 TL'yi aşmayanlar: Yüzde 60 vergi oranı
ÖTV matrahı 250.000 TL'yi aşıp 280.000 TL'yi aşmayanlar: Yüzde 70 vergi oranı
Diğerleri: Yüzde 80 vergi oranı

MATRAH NEDİR?

Matrah, vergi borcunu hesaplamak için kullanılan, vergi yasalarına göre belirlenen vergiye tabi tutardır/değerdir. Bir kazançtaki giderler düştükten sonra, ortaya çıkan tutarın vergi hesaplamasında kullanılan gelir miktarını oluşturur.

Matrah, içerdiği değere göre ikiye ayrılır:
Advalorem matrah: Belirli bir rakamdır. Örneğin gelir vergisinde elde edilen gelirden indirilebilir giderler düşüldükten sonra kalan kısım matrahı oluşturur.
Spesifik matrah: Vergiye sebep olan şeyin cinsi, özelliğine göre belirlenen matrahtır (m2, kwat, motor gücü 1500 gibi). Örneğin MTV’de matrah hesaplanırken motorlu taşıtın motor gücü hesaba katılmaktadır.

Peki matrah değişimi otomobil fiyatlarını nasıl etkiledi? Bazı araçlarda 100 bin liraya varan indirime gidildi. Araçlardaki indirimler 50 bin lira ile 100 bin lira arasında değişiyor. İşte marka ve modellerine göre fiyatları değişen araçlardan bazıları: