Otomobilde yerli firmalar vites yükseltti. ODMD verilerine göre en kasım ayında en çok satan otomobiller belli oldu

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) kasım ayı otomobil satış rakamlarını ve en çok satılan otomobil markalarını açıkladı. Toplam pazarda Toyota'nın yükselişi dikkati çekerken, otomobili satışlarında yerli firmalar gaza bastı. İşte en çok satılan otomobiller.

Google Haberlere Abone ol
Otomobilde yerli firmalar vites yükseltti. ODMD verilerine göre en kasım ayında en çok satan otomobiller belli oldu - Resim: 1

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) verilerine göre, otomobil ve hafif ticari araç toplam satışları, ocak-kasım döneminde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 1 azalarak 668 bin 63 oldu. Toplam pazarda geçen yılın 11 ayında 675 bin 107 adet satış yapılmıştı.

Bu yılın kasım ayında, otomobil ve hafif ticari araç satışları Kasım 2021'e göre yüzde 36,7, otomobil satışları yüzde 37,8, hafif ticari araç satışları da yüzde 34 arttı.

Toplam pazarda Toyota'nın yükselişi dikkati çekti

ODMD raporundan derlenen bilgilere göre, geçen ay binek ve hafif ticari olmak üzere toplam satışlarda 14 bin 297 adetle Fiat ilk sırayı aldı. Bunu 9 bin 234 satışla Renault ve 9 bin 83 satışla Ford takip etti.

Toyota, 5 bin 613 satışla dördüncü, Peugeot 5 bin 149 satışla beşinci sırada yer aldı.

Kasım ayında Toyota'nın yükselişi dikkati çekerken, Volkswagen ilk 5 içinde yer alamadı.

Otomobili satışlarında yerli firmalar gaza bastı