Milyonlarca emekliye ilaç gibi gelecek açıklama yapıldı: Yüksek emekli maaşı almanın yöntemi belli oldu. Maaşınızı yüzde 20 artırabilirsiniz! Bunu yapmanız yeterli

Emeklilerle ilgili son dönemlerde peş peşe gelişmeler yaşanıyor. Gelen son habere göre 2000 yılı öncesinde Bağ-Kur’luların SGK’ya geçmesi halinde emekli aylıkları yüzde 15 ila yüzde 20 civarında artış gösterecek. Emeklilikte Yaşa Takılanlar da aylık bağlanırken son bin 261 gün dikkate alınacak. İşte detaylar..

Google Haberlere Abone ol
Milyonlarca emekliye ilaç gibi gelecek açıklama yapıldı: Yüksek emekli maaşı almanın yöntemi belli oldu. Maaşınızı yüzde 20 artırabilirsiniz! Bunu yapmanız yeterli - Resim: 1

Emeklilik planlaması yapan vatandaşlar emeklilik aylığını artırmanın yollarını arıyor. Emekli maaşları ise yıl içindeki zamlar, enflasyon verilerine göre değişkenlik gösterebiliyor. 2000 yılından önce Bağ-Kur’luların SGK’ya geçmesi halinde emekli aylıkları artıyor.

Sabah’ın haberine göre merak edilenler şu şekilde:

1994 yılında Bağ-Kur’lu oldum, son 3.5 yıldır SSK’lı olarak çalışmaya devam ediyorum. Hangi kurumdan emekli olmak daha avantajlı?

Bir sigortalının çalışma hayatı içinde hem SSK hem Bağ-Kur prim ödemesi varsa emeklilikte son 7 yılın en sonuncusu 2.520 günün priminin statüsüne bakılır. Hangi statünün primi fazlaysa sigortalı fazla olan sigortanın şartlarından emekli olunur. Bağ-Kur sonrası 1260 gün SSK primi oluşması halinde EYT kapsamında SSK emeklilik hakkı oluşur. Bu durumda SSK’dan emekli olabilirsiniz, aylığınız daha yüksek olacaktır.

Hizmet sürelerinin eşit olması durumunda hangi statüden emekli aylığı bağlanır?

1 Ekim 2008 ve sonrasında ilk defa sigortalı olanlar çalışma hayatı boyunca en fazla hizmetinin bulunduğu statüden emekliliğe hak kazanır. Bu tarihten önce sigorta girişi olanlar son yedi yıllık fiili hizmet süresi içinde fiili hizmet süresi fazla statüden, hizmet sürelerinin eşit olması halinde ise eşit hizmet sürelerinden sonuncusunun tabi olduğu statüden bağlanır. Emekli aylığı alınacak zam ve ikramiyeler de ona göre hesaplanır.

Emekli aylığını artıran prime esas kazançların etkisi yıllara göre değişiyor mu?

SGK’YA bildirilen prime esas kazanç emekli aylığını artırmada büyük önem taşıyor. Aylık hesabında, Ocak 2000 öncesi, Ocak 2000 ile Ekim 2008 arası ve bu tarihten sonrası olmak üzere üç önemli dönem bulunuyor. 2000 öncesi dönem aylık hesabı gösterge, memur maaş katsayı ve aylık bağlama oranı çarpımı ile bulunuyor. Gösterge sisteminin esas alındığı 2000 öncesi primler emekli aylığını önemli ölçüde artırıyor.

EYT’li olmakla beraber emekli olmayıp çalışmaya devam edersem emekli aylığım yükselir mi?

UZUN yıllar çalışmak, prim gün sayısının artması tek başına aylığı artırmaya yetmez. Brüt kazancın yüksek yatırılması önem taşıyor. Bildirilen matrah artınca emekli aylığı da yükseliyor. Emeklilik başvurusu yapılırken bakmakla yükümlü eşle beraber çocuk sayısı da bildirilir. Bakmakla yükümlü kişiler olması aylık bağlama oranını artırır.

Emekli aylığı çalışanın ortalama aylık kazancı ile aylık bağlama oranının çarpımı sonucunda bulunan tutar aylık olarak bağlanıyor.