Merkez Bankası'yla ilgili bomba faiz iddiası. Faiz indirimi değil faiz artırımı geliyor: Politika faizleri yüzde 36 olacak

ABD’li yatırım bankası Morgan Stanley'den Merkez Bankası'nın para politikasıyla ilgili bomba bir iddia gündeme geldi. İddia doğruysa piyasalar karışacak... Faizlerin yüzde 36'ya kadar yükseltileceği iddiasında bulunuldu.

Google Haberlere Abone ol
Merkez Bankası'yla ilgili bomba faiz iddiası. Faiz indirimi değil faiz artırımı geliyor: Politika faizleri yüzde 36 olacak - Resim: 1

ABD’li yatırım bankası Morgan Stanley, seçimleri kazanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın düşük faiz politikasına bağlı kalmaya devam etmesi halinde Türk lirasının dolar karşısında yüzde 29 değer kaybetmesi riski olduğunu bildirdi.

Aralarında Hande Küçük ve Alina Slyusarchuk’un da bulunduğu Morgan Stanley analistleri, dün hazırladıkları bir notta dolar/TL’nin beklenenden daha kısa sürede 26 seviyesine ulaşabileceğini ve politika yönünde bir değişiklik olmazsa yıl sonuna kadar 28’e yaklaşabileceğini yazdı.

Yatırımcı notunda, “Türkiye’nin yüksek dış finansman ihtiyaçları, makro risklerin devam etmesine neden olacak. Mevcut makro politika çerçevesi değişmedikçe, küresel şoklara (emtia fiyatları, Fed) ve bölgesel ortaklardan gelen döviz girişlerinin kullanılabilirliğine karşı artan bir hassasiyetle karşı karşıya kalınacak” ifadelerine yer verildi.

Yatırımcılar, seçim sonrası Türkiye’de izlenecek ekonomi politikalarını yakından izliyor. Erdoğan’ın yaklaşan yerel seçimler öncesinde ortodoks ekonomi politikasına dönüp dönmeyeceği, döviz kurlarının ve piyasaların yönünde belirleyici olacak.