Merakla beklenen duyuru yapıldı. Sadece sigortası olan kadın çalışanları ilgilendiriyor: Geri ödemesiz 16 bin TL nakit para verilecek. İşte detaylar

Milyonlarca kadın çalışan doğum izni ile ilgili detayları araştırmaya devam ediyor. SGK’lı olarak çalışan kadınlar doğum yaptıktan sonra aldıkları izin döneminde işverenler tarafından işten çıkartılamıyor. Bu süreç içerisinde maddi destek devlet tarafından veriliyor. 112 günlük izin için tam olarak 16 bin TL ödeme yapılacak.

Google Haberlere Abone ol
Merakla beklenen duyuru yapıldı. Sadece sigortası olan kadın çalışanları ilgilendiriyor: Geri ödemesiz 16 bin TL nakit para verilecek.  İşte detaylar - Resim: 1

SGK’lı kadın çalışanları yakından ilgilendiren doğum izni için detaylar belli olmaya başladı. Kadınların iş hayatında daha fazla yer alması için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Çalışan çalışmayan kadınlara pek çok destek sunuluyor.

ÖDEMELER TEMMUZ BAŞINDA ARTTI

Kadınların çalışma hayatından kopmaması için sağlanan doğum parası desteği ile ilgili detaylar ortaya çıktı. Posta gazetesinin haberine göre; annelere her doğumda en yüksek katkıyı, izinli olduğu dönemi kapsayan ‘doğum parası’ (rapor) sağlıyor. En düşük tutar ise asgari ücrete endeksli. 1 Temmuz’a kadar çalışan yeni anneye 12 bin 454 lira doğum parası ödeniyordu. Ancak 1 Temmuz itibarıyla asgari ücrete yapılan yüzde 29.3’lük ara zamla bu tutar da arttı.