Merakla beklenen 2023 zammıyla ilgili yeni detaylar belli oldu. Emekli ve memur zammında oranlar yine değişti! İşte asgari ücret ve emekli zammında ortaya çıkan yeni rakam

Memurlar ile emeklilerin heyecanla beklediği yeni yıl zammına dair yeni detaylar ortaya çıkıyor. Emekli zamlarıyla alakalı en düşük ve yüksek maaşlar, altı aylık enflasyon farkının açıklanmasının ardından netleşmiş olacak. Kasım ile Aralık ayına ait veriler açıklandığında yeni yılda emekli maaşlarına gelecek zam da belli olacak.

Google Haberlere Abone ol
Merakla beklenen 2023 zammıyla ilgili yeni detaylar belli oldu. Emekli ve memur zammında oranlar yine değişti! İşte asgari ücret ve emekli zammında ortaya çıkan yeni rakam - Resim: 1

Yeni yıl yavaş yavaş yaklaşırken emekli maaşlarına gelecek zamla birlikte asgari ücret ile memur zammı da gündeme gelmeye devam ediyor. Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim ayına ait enflasyon oranlarının açıklanması sonrasında dört aylık oran 10,84 olarak belirtildi. Emekli zamları, 3 Ocak 2023 tarihinde belli olacak ve Aralık ayına ait enflasyon rakamları da ortaya çıkacak.

EMEKLİLERE YÜZDE 16,05 ZAM GELECEK

Merkez Bankası sene sonu tüketici enflasyon tahmini %65,2'ye çıktı. Merkez Bankası enflasyon tahmininin doğru olması durumunda emekli vatandaşlara %16,05 oranlarında zam gelecek. TÜFE Ekim ayında aylık %3,54, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi %7,83 oranında arttı. Senelik enflasyon tüketici fiyatlarında %85,51, yurt içindeki üretici fiyatlarında da %157,69 olarak açıklandı.