Luna ve Terra UST kurtarılamıyor! Kripto paralar neden çöktü? Korku ve açgözlülük endeksi yükselişte

FED’in faiz artırım kararı ve bilanço daraltmaya gideceğini açıklamasıyla kripto paralarda çöküş başladı. Bitcoin son 24 saatte yüzde 20’ye yakın değer kaybederken, en büyük etki Bitcoin’de değil Luna’da yaşandı. Yatırımcılar, neredeyse paralarının tamamını kaybetti, Luna ve Terra kurtarılamayacak duruma geldi. Shiba Inu’ye ise düşüşle beraber bir sıfır daha eklendi.

Google Haberlere Abone ol
Luna ve Terra UST kurtarılamıyor! Kripto paralar neden çöktü? Korku ve açgözlülük endeksi yükselişte - Resim: 1

Kripto Para yatırımcılarının endişeleri her geçen dakika daha da artıyor. Tedirginlikle hareket eden yatırımcılar piyasalarda sert fiyat ve miktar hareketlerine de neden oluyorlar. Kripto para piyasaları resmen bir kaosun içine girdi ve tüm ibreler çöküşü gösteriyor.

BITCOIN’LE BAŞLADI TERRA VE LUNA İLE DEVAM ETTİ 

Kripto para piyasalarındaki deprem Fed’in faiz artırımı sonrası bir de bilanço daraltmaya gideceğini açıklamasıyla birlikte başladı. Sonrasında ise stabilkoin Terra UST’nin düşüşüyle bu durum katmerlendi ve genele yayılmaya başladı. Luna ve Terra UST yatırımcıları paralarını sıfırlama noktasına gelirken kurtuluşuna ilişkin bir ışık da görünmüyor.

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYORDU?

Kripto para piyasasında dolarla aynı seviyede işlem gören Terra UST, Luna tarafından teminat altına alınmıştı. 1 Terra UST satınca 1 tane de Luna tokeni ortaya çıkıyor. 1 tane Terra UST alınca da 1 tane Luna tokeni azalıyor. Terra UST ne kadar alım görürse Luna tokenleri de o kadar azalıyor ve fiyatı yükseliyordu. İlk 10 kripto para birimi arasına giren Luna çok büyük yıkım gördü. Luna hiçbir şeyi teminat altına almıyordu ve Terra UST büyük satışa maruz kaldı. Her Terra UST satıldıkça 1 Luna daha basıldı, satışlar hızlandı, Luna’lar çoğaldı, alımlar neredeyse durdu, Luna çoğaldıkça çoğaldı ve neredeyse tamamen değersiz hale geldi.