Kuraklık tarihi tren istasyonunu ortaya çıkardı. Baraj suları çekildi karanlığa gömülen tarihi tren istasyonu 50 yıl sonra tekrar güneş gördü

Keban Baraj Gölü sahasında bulunan ve yazılı kaynaklara göre 1940 yılında yapılan tren istasyonu yaklaşık 50 yıldır sular altındaydı. Kuraklık nedeniyle baraj suları yaklaşık 550 metre çekildi ve 83 yıllık tarihi tren istasyonu tekrar gün yüzü görmüş oldu.

Google Haberlere Abone ol
Kuraklık tarihi tren istasyonunu ortaya çıkardı. Baraj suları çekildi karanlığa gömülen tarihi tren istasyonu 50 yıl sonra tekrar güneş gördü - Resim: 3

"Tren istasyonun aktif olduğu dönemlerde köyümüz çok daha kalabalıktı. Ayrıca o dönemlerde bölgeden çıkarılan madenler buradan vagonlara yükleniyordu. Zamanında bölgeyi baraj suları alınca tren istasyonu da buradan ileride bir köy var (Muratbağı), oraya taşındı."

Ayar, tren istasyonunun nostaljik değerinden dolayı zaman zaman insanların gelip istasyonun çevresinde gezinti yaptıklarını aktararak, "Burada tarihi bir geçmiş var, insanlar geliyor bir nevi geçmişe yolculuk yapıyorlar. Anılar, eski hatıralar var, gelip burada zaman geçiriyorlar." dedi.

SIRADAKİ GALERİ

Terliğin içinden çıktı, polisler şoke içinde Terliğin içinden çıktı, polisler şoke içinde
Kaynak: A.A