Koronavirüs geçirenler dikkat! Kimse bunu bilmiyordu. 4 Koronavirüs hastasından 1’inde görülüyor

Koronavirüs yaşamı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Yapılan son çalışmalar koronavirüs sonrası geç dönemde saç dökülmesi sorununun yaşandığını ortaya koyuyor.

Google Haberlere Abone ol
Koronavirüs geçirenler dikkat! Kimse bunu bilmiyordu. 4 Koronavirüs hastasından 1’inde görülüyor - Resim: 1

Hollywood yıldızı Alyssa Milano’nun koronavirüs tedavisinin ardından saçlarının döküldüğünü açıklamasıyla gündeme geldi. Yapılan bilimsel çalışmalar da koronavirüs sonrası geç dönemde nefes darlığı, öksürük, halsizlik, koku almama gibi belirtilerin yanı sıra neredeyse 4 hastanın birinde saç dökülmesi yaşandığını ortaya koyuyor.

Kovid-19 Sonrası Saç Dökülmesi Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Kovid-19 enfeksiyonu sürecinde yaşanan yoğun stres, yüksek ateş ve ilaçların muhtemel yan etkileri nedeniyle enfeksiyondan 2-4 ay sonra saç dökülmesi görülebilir. Koronavirüsün saçlar üzerindeki etkisiyle ilgili olarak yakın zamanda Japonya’da yapılan bir bilimsel çalışma, hastalık sonrası geç dönemde nefes darlığı, öksürük, halsizlik, koku almama gibi belirtilerin yanı sıra hastaların yüzde 24,1’inde yaklaşık 56’ıncı günde saç dökülmesinin başladığı saç dökülmesi süresinin ortalama 76 gün olduğunu ortaya koydu.