Korkunç rakamı açıkladı ve uyardı: 10 milyon kişi ölecek. Antibiyotik kullanımıyla ilgili rakamları ortaya koydu. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık'tan acil çağrı

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık'tan korkutucu bir açıklama geldi: Eğer bu şekilde giderse 20-30 yıl içerisinde yılda 10 milyon kişi hayatını kaybedebilir.

Google Haberlere Abone ol
Korkunç rakamı açıkladı ve uyardı: 10 milyon kişi ölecek. Antibiyotik kullanımıyla ilgili rakamları ortaya koydu. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık'tan acil çağrı - Resim: 1

Antibiyotik kullanımıyla ilgili korkutucu bir açıklama Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık'tan geldi. Balık, 10 milyon kişinin hayatını kaybedebileceği uyarısında bulundu ve acilen önlem alınmasını istedi. 

İsmail balık, İlaç Bilincini Geliştirme ve Akılcı İlaç Derneği Başkanı da olan Balık, 18-24 Kasım Dünya Antimikrobiyal Farkındalık Haftası dolayısıyla antibiyotik direncinin yaratabileceği sağlık sorunları ve akılcı antibiyotik kullanımının önemine ilişkin bilgileri paylaştı ve dehşet verici rakamlar ortaya çıktı. 

Balık, Dünya genelinde sadece 2019 yılında antibiyotik direncine bağlı bakteri enfeksiyonları nedeniyle 1,3 milyon kişi hayatını kaybettiğini hatırlattı ve uyardı.