Konut ve tüketici kredisi alacak olanlar dikkat. 1 Ekim 2022'de yeni dönem başlıyor. Ticaret Bakanlığı kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Ticaret Bakanlığı, tüketici ve konut kredilerinde değişikliğe gitti. Yapılan değişiklik de Resmi Gazete'de yayımlandı. Alınan kararların bazıları 1 Ekim, bazıları da 1 Ocak'tan itibaren geçerli olacak.

Google Haberlere Abone ol
Konut ve tüketici kredisi alacak olanlar dikkat. 1 Ekim 2022'de yeni dönem başlıyor. Ticaret Bakanlığı kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. - Resim: 1

Tüketici kredisi sözleşmeleri ile konut finansmanı sözleşmeleri yönetmeliklerine "yan finansal ürün" başlığıyla tüketiciye sunulan her türlü ürün veya hizmet ile kredi bağlantılı sigorta hariç olmak üzere sigortayı tanımlayan maddeler eklendi.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan ve her iki yönetmelikte de bu yönde düzenlemeler içeren yönetmeliklere göre, kredi verenler; tüketicinin talep ettiği kredi tutarı ve süresi esas alınarak hazırlanacak örnek ödeme planı ile sigortalı ve sigortasız kredi teklifleri sunulması halinde, her iki teklife ilişkin örnek ödeme planları, kredi taksit tutarlarının eşit olması halinde örnek ödeme planı yerine taksit tutarı ve toplam geri ödeme tutarına ilişkin karşılaştırmalı bilgiyi sunmak zorunda olacaklar.

Tüketicinin yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile açık talebi olmaksızın kredi bağlantılı sigorta yaptırılamayacak. Kredi veren, kredi bağlantılı sigorta içermeyen bir sözleşmeyi de tüketiciye teklif etmek koşuluyla kredi bağlantılı sigorta yaptırılmasını içeren bir kredi sözleşmesini tüketiciye sunabilecek.