Klimayı çalıştırmadan önce dikkat: Uzmanlar o konuya ilişkin uyardı. Sağlığınızdan olabilirsiniz

Yaz aylarının gelişiyle birlikte, klima süreci hemen hemen her evde ve ofiste var olmaya başlarken uzmanlar o tehlikeye karşın uyardı. İşte klima çalıştırmadan evvel dikkat edilmesi gereken o durumlar...

Google Haberlere Abone ol
Klimayı çalıştırmadan önce dikkat: Uzmanlar o konuya ilişkin uyardı. Sağlığınızdan olabilirsiniz - Resim: 2

Klimalar, sıcak havaların olmazsa olmazları arasında yerini alırken, klimaları kullanmaya başlamadan evvel dikkat edilmesi gereken çeşitli hususlar bulunmaktadır. Uzmanlar klimanın hasta olma noktasında birincil etki taşıdığını dile getirirken, Prof. Dr. Şevket Özkaya yaz aylarında da yaz zatürresinin son derece tehlikeli olabileceğini vurguladı.

Prof. Dr. Şevket Özkaya, klima sularında “Legionella” bakterisinin üremeye son derece meyilli olduğunu açıklarken “Klimaların havalandırılmasıyla beraber insanlar 'lejyoner' bakterilerini akciğerlerine aldığında 'klima pnömonisi' ya da 'yaz zatürresi' dediğimiz hastalığa yakalanıyorlar. Bunun özellikle kronik astım, KOAH ve kanser hastalarında ölümcül sonuçlar doğurabileceğini biliyoruz” şeklinde konuştu.

Klima temizliğine dikkat edin

Klimanın düzenli temizliğinin yapılması son derece önemli bir husus olduğunu vurgulayan Özkaya, “Klima zatürresinde grip gibi belirgin değil. Eklem ağrıları, ateş, halsizlik, ishal gibi hafif soğuk algınlığı belirtileriyle seyrettiği için de hemen anlaşılmayabilir. Özellikle kronik hastalığı olanlarda hayati sonuçlar doğurabilir.

Ani ısı değişiklerine, örneğin sıcaktan soğuya ve klimalara maruz kalmakla oluşan belirtiler korona ile de karışabilir. Vatandaşlarımız, özellikle kapalı yerlerde kendilerine dikkat etsinler. Klima ayarlarını 22 derecenin altına düşürmesinler. Özellikle de bu ısı değişimlerine uzun süre maruz kalmamalarını öneriyorum” şeklinde konuştu.

SIRADAKİ GALERİ

Çatlak topuk görünümüne son Çatlak topuk görünümüne son