Kış geliyor, uzmanlardan çok ciddi uyarı: Viral enfeksiyonlara dikkat özellikle alerjik çocuklarda büyük risk ! Alerji ve gribal enfeksiyon nasıl ayrılır?

Havalar soğudu; kış mevsiminin gelmesiyle birlikte gribal semptomlar ve alerji semptomları birbirine karıştı. Gribal enfeksiyonların alerjik reaksiyonları tetiklediğini vurgulayan Doç. Dr. Murat Cansever, "Kış aylarında tüm dünyada artan viral enfeksiyonlar, alerjik hastalıkları tetikleyerek görülme sıklığını artırıyor. Astım ve alerjik nezle gibi hastalığı olan çocuklar için büyük risk var" diyor. İşte Doç. Dr. Cansever'den kritik uyarılar.

Google Haberlere Abone ol
Kış geliyor, uzmanlardan çok ciddi uyarı: Viral enfeksiyonlara dikkat özellikle alerjik çocuklarda büyük risk ! Alerji ve gribal enfeksiyon nasıl ayrılır? - Resim: 1

Alerjik hastalıkların, dünya çapında giderek sıklığı artan kronik hastalıklardan biri olduğuna dikkat çeken Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği Üyesi (AID) Doç. Dr. Murat Cansever, alerjik hastalıkların günümüzdeki artışının sadece genetik faktörler ile açıklanamadığını, gelişen dünyada endüstrileşme ile başlayan yaşam şartlarında değişme, beslenme alışkanlıklarının değişmesi, kentsel yaşam oranının artması, ev dışı ve içi ortamın kirliliğinin artması, sık antibiyotik kullanımı ve sigara maruziyeti gibi çok farklı nedenlerin alerjik hastalıkları tetiklediğini söyledi.

Özellikle kış alerjilerine dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çeken Doç. Dr. Murat Cansever, konuyla ilgili şunları anlattı:

Kaynak: Medyatava