Kiracılar için yeni dönem başladı. Ev sahipleri evlerini daha yüksekten kiraya vermek için eski kiracılarına komisyon teklif etmeye başladı

Başta İstanbul olmak üzere Türkiye'de fahiş kira dönemi sürüyor. İstanbul'da ise uyanık ev sahipleri yeni bir yöntem geliştirdi. Evlerini daha yüksek fiyattan kiralamak isteyen ev sahipleri mevcut kiracılarına evi boşaltmaları için para teklif etmeye başladı.

Google Haberlere Abone ol
Kiracılar için yeni dönem başladı. Ev sahipleri evlerini daha yüksekten kiraya vermek için eski kiracılarına komisyon teklif etmeye başladı - Resim: 1

Depremin ardından İstanbul'da kira fiyatlarında yaşanan olağanüstü artışlar, ev sahibi-kiracı ilişkisini gündemden düşürmüyor. Fahiş kira artışları nedeniyle ev sahipleri ve kiracılar arasında tartışmaların yanı sıra cinayete varan kavgalar yaşandı. Ancak ev sahibi ve kiracılar arasında yeni bir döneme giriliyor. Evini 2-3 kat fiyat farkıyla kiralamak isteyen ev sahipleri, mevcut kiracılarına evlerini boşaltmaları için para teklif ediyor.

Uzmanlar, ev sahiplerinin yaşanan kira artışlarının ardından kendi evinin düşük miktarda kalması ve kiracısının evi boşaltma teklifini kabul etmemesinin ardından bu yola başvurduğunu belirtiyor. Uzmanlar geçen yıl kira artışı için kanunla getirilen yüzde 25'lik sınırın konut fiyatlarındaki artışı önlemediğini düşünüyor.

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, kiracı ve ev sahibinin karşılıklı anlaşması durumunda hukuki açıdan sorun olmadığını belirtirken, Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu ise kira bedelinin devlet tarafından alt ve üst sınırının belirlenmesi gerektiğini ifade ediyor. 

Kaynak: DHA