Kimse bu açıklamayı beklemiyordu. Ünlü ekonomist İslam Memiş tahminleri tersine çevirdi, ters köşe yaptı. Merakla beklenen faiz kararı öncesinde dolar için kritik uyarıda bulundu. 'Tehlike çanları çalıyor'

Merkez Bankası bugün piyasaların merakla beklediği faiz kararını ilan edecek. Ekonomistlerin beklentilerine göre bu toplantı da faiz indirimine gidilecek. Diğer yandan hükümet kanadından yılsonuna kadar faizlerin tek haneye indirilmesine yönelik açıklamalar geliyor. Altın ve dolar gibi halkı yakından ilgilendiren piyasalarda faiz kararından etkilenecek. Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş ise tahminleri tersine çeviren bir yorum yaptı.

Google Haberlere Abone ol
Kimse bu açıklamayı beklemiyordu. Ünlü ekonomist İslam Memiş tahminleri tersine çevirdi, ters köşe yaptı. Merakla beklenen faiz kararı öncesinde dolar için kritik uyarıda bulundu. 'Tehlike çanları çalıyor' - Resim: 1

Bugün saat 14:00’da Merkez Bankası faiz kararını ilan edecek. Merkez Bankası yaşanan ekonomik daralmalar ve artan enflasyon nedeni ile Aralık 2021’den beri sabit tutulan politika faizini Ağustos ile Eylül aylarında 100 baz puan düşürdü. Ekim 2022’de faiz 150 baz puan daha düşürülerek yüzde 10,5 oldu.

TEK HANE VURGUSU

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise faizi ve enflasyonu tek haneli seviyelere indirmede kararlı olduklarını yaptığı açıklamalarda sık sık tekrarladı. Erdoğan kısa süre önce "Faiz inşallah tek haneli rakama inecek. Faiz zulmünden yatırımcılarımızı, vatandaşımızı kurtaracağız" sözlerini kullandı.

ALTIN DOLAR SON DURUM

Faiz kararı öncesi dolarda bir miktar artış gözlendi. Dolar/TL, güne yükselişle başlamasının ardından 18,63 seviyelerinde işlem görüyor. Gram altında yükselişe girdi. Altının gram fiyatı, güne yükselişle başlamasının ardından 1.052 lira seviyesinden fiyatlandı.