Kimse bilmiyormuş. Yumurta üzerindeki o sayıların sırrı açıklandı. Yumurta alışverişi yaparken aman dikkat. Yumurta üzerindeki sayılar ne anlama geliyor?

En çok tüketilen ve inanılmaz faydası olan ancak her geçen gün fiyatı da artan yumurtalarla ilgili dikkat çekici bir haber var. Milyonlarca insan yumurta üzerindeki sayıların ne anlama geldiğini bilmiyor. Yumurta alırken mutlaka bu rakamlara göz atmanız da fayda var... İşte o sayıların anlamı.

Google Haberlere Abone ol
Kimse bilmiyormuş. Yumurta üzerindeki o sayıların sırrı açıklandı. Yumurta alışverişi yaparken aman dikkat. Yumurta üzerindeki sayılar ne anlama geliyor? - Resim: 1

İçeriğinde bulunan amino asit ile bedeni besliyor, birden fazla vitamin ve mineral barınrıyor, iyi kolesterolü arttırıp, kalp sağlığını koruyor.  Belli bir oranda yumurta tüketmek bağışıklık sistemini de kuvvetlendiriyor.

Milyonlarca insan yumurta alışverişi yaparken, yumurtaların sadece fiyatına bakıp sepetine atıyor. Ancak yumurtaların da kendi içerisinde bir kalite standardı var. O da yumurtaların üzerindeki rakamlarda gizli.

Ve milyonlarca insan ne yazık ki bu durumdan habersiz. Peki yumurtalar üzerindeki rakamlar ne anlama geliyor?

Yumurta numaralandırma sistemi ile yumurtalar dört temel gruba ayrılıyor. Bu da yumurtaların üzerindeki numaraların en başındaki tek haneli kod ile belirtiliyor.

Kod 0 ile başlıyorsa; organik tavuk yumurtası,

Kod 1 ile başlıyorsa; serbest dolaşan tavuk yumurtası,

Kod 2 ile başlıyorsa; kümeste/kapalı ortamda özgür gezen tavuk yumurtası,

Kod 3 ile başlıyorsa; kafes tavuk yumurtası anlamına geliyor.

Peki bu yumurtalar üzerindeki sayılara bakarak yumurta almak güvenilir mi? İşte bunun cevabı