Kandilli Rasathanesi en güvenli ili açıkladı. 500 yıl boyunca orada büyük bir deprem olmayacak diyen Prof. Özener: En güvenli yer

Melikgazi Belediyesi ve Kandilli Rasathanesi işbirliğiyle "Depremde Bildiklerimiz, Bilmediklerimiz’ adlı bir seminer düzenlendi. Seminerde konuşan Kandilli Rasathanesi Müdür Prof. Haluk Özener, Türkiye'deki depreme karşı en güvenli ili açıkladı ve "500 yıl boyunca orada büyük bir deprem olmayacak" dedi.

Google Haberlere Abone ol
Kandilli Rasathanesi en güvenli ili açıkladı. 500 yıl boyunca orada büyük bir deprem olmayacak diyen Prof. Özener: En güvenli yer - Resim: 1

Kayseri'de "Depremde Bildiklerimiz, Bilmediklerimiz" adlı bir seminer düzenlendi. Melikgazi Belediyesi ile Kandilli Rasathanesi işbirliğiyle düzenlenen depreme çok sayıda vatandaş katıldı.

Seminerde konuşan Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener dikkat çeken ifadeler kullandı. Kahramanmaraş başta olmak üzere 11 ilde büyük yıkım yaratan 6 Şubat depremlerinin insanların psikolojilerini olumsuz yönde etkilediğini vurgulayan Prof. Özener, "İnsanlarımızın psikolojisine baktığımızda belki siz de aynı psikolojidesinizdir. Dükkanlara yani AVM’lere giremiyorsunuz" dedi.

Özener şöyle devam etti: "Lütfen bu düşünceden çıkın. Bu yan gelip, yatın demek değil. Kayseri deprem sıralamasında yukarılarda değil. Deprem sıralamasında Kayseri mütevazi yerlerde. Marmara var, Doğu Anadolu’da farklı yerler var. Deprem konusunda Kayseri olarak çok öncelikli değilsiniz."