Kaç farklı rengi algılayabiliyorsunuz? Sosyal medyayı ayağa kaldıran renk paleti testi: Fotoğrafta kaç farklı renk tonu görebiliyorsunuz Dikromat mısınız yoksa bir Tetrachromat mısınız?

Son günlerde optik illüzyon bulmacaları sosyal medyada büyük ilgi topluyor. Geçtiğimiz yıllarda bir elbise fotoğrafı ile gündeme gelen renk muamması bu renk testiyle yeniden gündemde. Bu test ise çok dikkat çeken ve renk algılama paletinizi görmenizi sağlayan “Kaç Farklı Renk Görebiliyorsunuz?” bulmacası. Aşağıdaki resme bakın ve görebildiğiniz tüm farklı tonlardaki renkleri sayın. Bakalım kaç farklı tonu görebileceksiniz, renk algınız ne kadar açık?

Google Haberlere Abone ol
Kaç farklı rengi algılayabiliyorsunuz? Sosyal medyayı ayağa kaldıran renk paleti testi: Fotoğrafta kaç farklı renk tonu görebiliyorsunuz Dikromat mısınız yoksa bir Tetrachromat mısınız? - Resim: 1

20’den daha az renk görenler: Prof. Diana Derval tarafından yapılan yoruma göre literatürde Dikromat (Dichromat) adının verildiği çift renk algılama yani bir tür renk körlüğüne sahipsinizdir.

Göz konileriniz iki ana rengi algılayabilir. Ayrıca nüfusun %25’i de sizinle aynı şekilde Dikromat’tır bu yüzden üzülmenize gerek yok iyi insanların arasındasınız. Yapılan araştırmalara göre, Dikromat insanların siyah, bej ve mavi renk giysiler giyinmeye eğilimleri var olduğu ortaya çıkmıştır.