İslam Memiş'ten gram altında 'tuzak' uyarısı: Oraya sarkacak, kesinlikle...

Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, gram altın fiyatlarında bir sarkma olacağını belirterek, o seviyeye kadar 'kesinlikle almayın' uyarısı yaptı. Memiş'in 'sanırım bir tuzak var' sözleri de dikkat çekti. Memiş, dolar, gümüş, kripto paralar için de öngörülerini sıraladı.

Google Haberlere Abone ol
İslam Memiş'ten gram altında 'tuzak' uyarısı: Oraya sarkacak, kesinlikle... - Resim: 2

"KAFAMI KARIŞTIRIYOR, SANIRIM BİR TUZAK VAR..."

Sert dalgalanmaları özellikle dolar tarafında izledik. 18.13'e kadar yükseldi, 18 liraya oturan kur vardı, 25 gün dolar sabitlenmişti. Bu aradan sonra yukarı yönlü hamle yapması normal. Bir de faiz indiriminin arkasından dolar endeksinde hızlı yükseliş oldu. Geçen hafta 105'e kadar gerilemişti, bu düşüşe rağmen dolar/TL gerilememişti. Burada da ilginç bir durum vardı. Bu kez dolar endeksi 108 seviyesine yükseldi, yani dünyadaki doların değeri, haliyle 18.10'dan kapanış yapan bir dolar kuru var. Dolar tarafında kafamı karıştıran bir şey var. Burada sanırım bir tuzak var, uyanık olmak lazım. Dolar endeksinin tekrar 108'e gelmesine rağmen dolar/TL'nin 18.13'ün üzerine atak gerçekleştirmemesi de kafamı karıştırıyor. Acaba tekrar 18'in altına sarkan bir geri çekilme olur mu? Olursa da benim için bir sürpriz olmayacak. 17.98 kapanışları bile pozitif görünümü destekler. Dövize hamle yapacak olanlar, 17.98-18.20'yi takip etmeliler. 18 liranın altındaki sarkmayı tekrar panik olarak görmemek lazım. 17.98'in aşağısına sarkarsa, günlük kapanışlar gerçekleşirse 17.90'dan 17.80'den bahsedebiliriz tekrar. Yılın son çeyreğinde 20-21 lira öngördüğümü ifade ediyorum ama bu gidelim dolar alalım demek değildir. Bu mantığı bir kez daha düşünün. Yükseliş olacaktır ama önemli olan sana getirisidir. 181 bin liraya 10 bin dolar aldın, 200 bin lira yaptın. 20 bin kazandın. Ancak onun karşısında bu hafta euro/dolar paritesi geriledi, sterlin/dolar da ciddi anlamda geriledi. Bu hafta onlarda da baskılanma oldu. Euro, sterlin, altın, gümüşte de sert düşüşler oldu doların gücünden kaynaklı. Şu an elinde dolar var, ne yapmalısın. Euro, sterlin, altın, gümüş almanın, dolarla parite üzerinden bence dolara kıyasla, yıl sonuna göre kat kat fazla kazandırma ihtimali çok yüksek.

Sepetinizde en az 4 enstrüman olsun. 10 bin dolarınız var 2500 altın, 2500 gümüş, 2500 euro, 2500 sterlin alarak pariteden, bu şekilde sepet yapabilirsiniz. Elimde 10 bin TL var, aynı şekilde. Bu sizin tercihinize bağlı. Siz nasıl uygun görüyorsanız. Tasarruf sahibi sizlersiniz. Benim vurgulamak istediğim, dolardan uzak durmak gerekiyor. 20 lirayı görececek dedim ama getiri anlamında diğerleri daha fazla getirebilir duruyor.