Herkes bu araçları almaya koşuyor. İkinci el otomobilde değeri en çok artan araç grubu belli oldu! Bu dönemde en çok kazandıran o araçlar oldu

İkinci el otomobil piyasasında zam oranı geçtiğimiz mayıs ayından bu yana yüzde 83'e ulaşırken, değeri en fazla artan modeller ise 5-6 yaşını geçmemiş C segmenti sedan araçlar oldu.

Google Haberlere Abone ol
Herkes bu araçları almaya koşuyor. İkinci el otomobilde değeri en çok artan araç grubu belli oldu! Bu dönemde en çok kazandıran o araçlar oldu - Resim: 1

Otomotiv sektöründe sıfır kilometre araçlarda yaşanan arz sorunu ve yüksek enflasyon, ikinci el otomobilleri kısa zamanda en fazla kazandıran yatırım enstrümanlarından biri haline getirdi. Peki, ikinci el piyasasında en çok hangi modeller prim yaptı? Otomotiv veri ve analiz şirketi Cardata, son bir yılda ikinci elde fiyatı en çok değer kazanan otomobil segmentlerini ve modellerini EKONOMİ gazetesi için derledi. Bu dönemde en fazla kazandıran modeller, orta sınıf sedan otomobiller oldu.

Bir yılda fiyatlar ortalama %83 arttı

Cardata’nın verilerine göre, Türkiye’de en çok satan ikinci el araçların fiyatı, Mayıs 2022-Mayıs 2023 arasında ortalama yüzde 83 artış gösterdi. 2022'nin mayıs ayında ortalama ikinci el fiyatları 411 bin TL olurken, bu yılın aynı döneminde ise bu rakam 754 bin TL’ye yükseldi. C segmentinde ise fiyat artışı daha hızlı oldu. Son bir yılda C segmenti araçların fiyatları yüzde 89 arttı. Mayıs 2022’de ortalama 303 bin TL olan C segmenti ikinci el otomobil fiyatları, Mayıs 2023’te yıllık bazda ise 572 bin TL’ye yükseldi. Sıfır kilometre araçlarda SUV’ların payı sedan otomobilleri geçerken, ikinci el araç piyasasında en fazla sedan otomobillerin talep gördüğü dikkat çekti.

Bazı C segmenti sedan otomobillerin fiyatında son bir yılda yüzde 110’un üstünde artış var.