Gram altında Ağustos ayına dikkat! Gram altın için yükseliş uyarısı! Ekonomist İslam Memiş, Ağustos ayına dikkat çekti. Yıl sonu tahminini paylaştı

Altın ve dolar fiyatlarında geçtiğimiz hafta hareketli günler yaşandı. Dolar/TL kuru yükselerek yıl içi rekor seviyeyi görürken, gram altın fiyatı ise 1000 lirayı aştı. Yatırımcılar bu hareketlilik sonrası dolar ve gram altın fiyatlarına ilişkin uzman yorumlarını araştırırken Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş’ten ‘Ağustos’ uyarısı geldi. İslam Memiş altının gram fiyatı için yıl sonu tahminini paylaştı.

Google Haberlere Abone ol
Gram altında Ağustos ayına dikkat! Gram altın için yükseliş uyarısı! Ekonomist İslam Memiş, Ağustos ayına dikkat çekti. Yıl sonu tahminini paylaştı - Resim: 1

Yurt dışı yerleşik yatırımcılar, 15-22 Temmuz haftasında reel olarak (fiyat ve kur etkisinden arındırılmış) 76,6 milyon dolar hisse senedi, 4,2 milyon dolar Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS-Kesin Alım) ve 7,5 milyon dolar Özel Sektör Tahvil satışı gerçekleştirdi. Aynı haftada 278 milyon dolar artarak 131.773 milyon dolara ve tüzel kişilerin döviz mevduatı 459 milyon dolar artarak 78.586 milyon dolara yükseldi. Türkiye dolar bazlı 5 yıllık CDS oranı 800 sınırının üzerinde kalmayı sürdürdü.

DOLAR VE ALTIN FİYATLARI

Dolar/TL kuru yeni haftanın ilk gününde de yükselişini devam ettirirken 17,96’den değerleniyor. Euro/TL ise aynı dakikalarda 18,37 lira seviyelerinde bulunuyor. Geçtiğimiz hafta 1000 lirayı aşan gram altın fiyatı ise şu sıralar 1014 liradan alıcı ile buluşuyor.