Gökyüzünden kuş ölüsü yağıyor. Bilim insanlarından korkutan uyarı geldi Eylül 2021'den bu yana bulaş sayısı 22 milyona ulaştı, H5N1 ne zaman pandemiye dönüşecek konuşmamız gerek

Dünya henüz koronavirüs pandemisinden kurtulamamışken yeni bir kabus uyarısı daha geldi. Bilim insanları Covid-19'dan daha öldürücü olduğunu vurgulayarak halk arasında kuş gribi olarak bilinen H5N1 konusunda ciddi uyarılarda bulundu. Tavuk kümeslerinde, ördek havuzlarında ve martılarda ölümlerin gözlemlendiği konusunda uyarıda bulunan bilim insanları önümüzdeki kış aylarını isaret etti; "H5N1 salgınının ne zaman olacağı konusu konuşulmalı" ifadelerini kullandı.

Google Haberlere Abone ol
Gökyüzünden kuş ölüsü yağıyor. Bilim insanlarından korkutan uyarı geldi Eylül 2021'den bu yana bulaş sayısı 22 milyona ulaştı, H5N1 ne zaman pandemiye dönüşecek konuşmamız gerek - Resim: 1

Kuş gribinin yeni bir türü olan H5N1 virüsü geçtiğimiz eylül ayından bu yana yaklaşık 22 milyon kuş ve kümes hayvanında tespit edildi. Bilim insanlarına göre yeni kuş grubu virüsü sadece hızla yayılmıyor, aynı zamanda daha önce görülmemiş bir seviyede ölümcül. Aylardır İskoçya ve doğu kıyılarındaki adalarda ölü kuşlar kumsallara saçılıyor, Brighton'da gökyüzünden ölü martılar yağıyor.

İngiltere’deki Cornwall Wildlife Trust geçen hafta bir uyarı yayınlayarak halkı hasta veya ölü deniz kuşlarından uzak durmaya ve 'hiçbir koşulda hayvanlara dokunmamaya' çağırdı.


Kaynak: Medyatava