Global dünyanın yükselen trendi kripto para Türkiye'de neden rağbet görmüyor? Sebebi aslında çok basitmiş: Herkes korkuyor!

Kripto para birimi artık yeni dünyanın yeni trendi. Ancak Türkiye'de çok da tercih edilmediği gözler önündeki bir gerçek. Peki Türkiye neden kripto paraya güvenmiyor? Kripto para neden insanların en çok kullandığı para birimi haline gelemiyor? İşte o gerçek kullanıcı eğilimleri araştırmasında ortaya çıktı.

Google Haberlere Abone ol
Global dünyanın yükselen trendi kripto para Türkiye'de neden rağbet görmüyor? Sebebi aslında çok basitmiş: Herkes korkuyor! - Resim: 1

Kaspersky'nin kripto para birimindeki kullanıcı eğilimleri araştırmasında, Türkiye'deki kripto para kullanıcılarının yüzde 48'inin volatilite nedeniyle para kaybetmekten korktuğu, bu sebeple kripto para kullanmadığı belirtildi.

Kaspersky açıklamasına göre, 2022 yılında piyasalarda yaşanan daralma, devam eden kötü niyetli saldırılarla birleştiğinde bir likidite krizine yol açtı ve birçok kripto para sahibinin yatırımlarına devam etme konusunda kararsız hissetmesine neden oldu. Bu tip zorluklar, dijital para birimi sahiplerini sadece korkutmakla kalmıyor, bazılarının yatırım yapmaktan kaçınmasına ve hatta sektörü tamamen terk etmesine de neden oluyor. Bunun gibi eğilimler, Kaspersky'nin en son anketinde, bazı kripto para birimi meraklılarının dijital para birimlerini kullanmayı bırakmasına neden olduğunu ortaya koydu.

Volatilite, kripto para biriminin daha geniş bir tabanda benimsenmesinin önündeki en büyük engel. Türkiye'de ankete yanıt verenlerin yüzde 48'i paralarını kaybetme riskini almak istemedikleri için kripto para kullanmaktan korktuklarını belirtiyor. Ankete katılanların yüzde 17'si para birimi değerlerindeki düşüş nedeniyle kayıp yaşadığını ifade ediyor. Kripto paranın volatilitesi nedeniyle para kaybetme endişesi, kripto sahibi olmayanları da kapsıyor. Kripto para sahibi olmayanların yüzde 61'i paralarını riske atmaktan endişe duydukları için kripto para birimini kullanmayı reddettiklerini vurguluyor.

Kaynak: A.A