Fiyatı yüzde 100 artınca talep yüzde 30 düştü. İşte o üründe çılgın zam! Üstelik artış devam edecek

Her şeye zam üstüne zam yağarken o ürüne gelen yüzde 100’lük zam tüketiciyi sarstı. Talep yüzde 30 düştü. Vatandaş artık evine alırken bir kez daha düşünüyor. Üstelik fiyatındaki artışın hız kesmeden devam etmesi bekleniyor.

Google Haberlere Abone ol
Fiyatı yüzde 100 artınca talep yüzde 30 düştü. İşte o üründe çılgın zam! Üstelik artış devam edecek - Resim: 1

Son dönemde özellikle gıda ürünlerindeki zam yağmuru tüketiciyi şaşkına çevirirken kuruyemiş fiyatlarındaki yüzde 100’lük artış da cep yakıyor.

Son bir yılda fiyatı yüzde 100 artan kuruyemişe talep de yüzde 30 azaldı.

BloomgerHT’nin haberine göre, kilogram bazında fındık içi fiyatının 200-250 TL, kabuklu fındığın 100 TL, Antep fıstığının 250-350 TL ve çiğ badem fiyatının 300 TL olduğu market ve kuruyemişçilerde, ceviz içinin kilogram fiyatı 250-300 TL, kabuklu cevizin fiyatı ise 70-80 TL bandında seyrediyor.

Önceki yıllarda en makul kuruyemiş çeşitleri arasında yer alan leblebinin fiyatı da son zamlardan nasibini almış gözüküyor. Sarı leblebinin kilogram fiyatı 90-100 TL arasında değişirken, beyaz leblebi de 80-90 TL seviyelerinde seyrediyor.

Tüm Kuruyemiş Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TÜKSİAD) Başkanı Murat Yıldırım, kuruyemiş fiyatlarında son bir yılda fiyat artışları ortalama yüzde 100'ü bulunca alım gücü azalan tüketici tarafında talebin düştüğünü, dolayısıyla satışların yüzde 30 azaldığını söyledi.

Fiyat artışlarında, yüksek maliyetlerin yanı sıra plansız üretim ve olumsuz hava şartları dolayısıyla azalan arz ve bozulan talep dengesizliğine dikkat çeken Yıldırım, enflasyonist ortamda kuruyemiş fiyatlarının ciddi manada yükseldiğini söyledi.

Fiyatlar artmaya devam edecek...

En çok tercih edilen kuruyemiş ise o oldu...