EYT'de kritik tarih açıklandı: 15 Şubat. SGK uzmanı Özgür Kaya'dan EYT'den emekli olacak olana tavsiye geldi

Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili düzenleme TBMM'ye sunuldu. Yasayla birlikte milyonlarca insan emekli olabilecek. EYT ile ilgili çok önemli açıklamalar yapan SGK uzmanı Özgür Kaya'dan EYT'den emekli olacak olanlara uyarılar geldi ve Kaya çok önemli bir tarihi duyurdu.

Google Haberlere Abone ol
EYT'de kritik tarih açıklandı: 15 Şubat. SGK uzmanı Özgür Kaya'dan EYT'den emekli olacak olana tavsiye geldi - Resim: 1

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesi Meclis’e sunuldu. Kanun teklif 2 Şubat Perşembe günü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda ele alınacak, daha sonra TBMM'deki yasalaşma süreci başlayacak; ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayıyla yürürlüğe girecek.

Yasanın çıkması ile birlikte EYT şartları taşıyan vatandaşlar emeklilik başvurularını o tarihten itibaren yaparak ilk aylıklarını Mart ayında almaya hak kazanacak. Peki EYT’de prim gün sayısı kaç? EYT’de şartlar ne? İşte Meclis’e sunulan kanun teklifinde yer alan o maddeler ve SGK uzmanı Özgür Kaya'nın EYT'den emekli olacak olanlara uyarısı....

Yaş sınırı olmadan 9 Eylül 1999 öncesinde işe girenlerin faydalanacağı EYT düzenlemesinde en düşük emekli aylığı olan 5.500 liranın altında maaş olmayacak. Yaş dışında prim günü ve sigortalılık süresi şartlarını taşıyanlar aylık alabilecek. Ancak SGK’lılar kademeli prim gününe tabi olacak. Kademeli prim günü 5.000’den başlayarak 5.975 güne kadar çıkacak. Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’na tabi olan kadınlar 7.200, erkekler ise 9.000 prim gününü doldurarak olabilecek. Emekli olduktan sonra aynı iş yerinde 10 gün içerisinde tekrar işe başlayan çalışanlar için yüzde 5 destek primi verilecek.

Konuyla ilgili SGK uzmanı Özgür Kaya bir açıklama yaptı ve uyarılarda bulundu.