EYT'de işvereni de emekli olacak olanları da sevindirecek açıklama. Bakan Vedat Bilgin'den 5 puan müjdesi. Emekli çalışan ile aktif çalışan arasındaki prim farkı kalkıyor

Milyonlarca çalışan EYT ile ilgili çıkacak olan yasayı beklerken, hem emekli olacak olanları hem de işvereni sevindirecek açıklama Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den geldi. 5 puanlık öneri geldi, buna göre emekli çalışanların, aktif çalışanlara göre primleri 5 puan yükseliyor. Peki bu ne getirecek?

Google Haberlere Abone ol
EYT'de işvereni de emekli olacak olanları da sevindirecek açıklama. Bakan Vedat Bilgin'den 5 puan müjdesi. Emekli çalışan ile aktif çalışan arasındaki prim farkı kalkıyor - Resim: 1

EYT bekleyen milyonların talebi gerçek oluyor, emekli çalışan ile aktif çalışan arasındaki prim farkı eşitleniyor. Milyonlarca vatandaşı sevindiren müjde Çalışma Bakanı Vedat Bilgin'den geldi.

İşveren, emekli olanı çalıştırmaya devam ederse, normal çalışandan daha fazla pirim ödüyor. İşte bu durum EYT bekleyenlerde işlerinden olma korkusunu beraberinde getirmişti. İş verenin talebi de emekli çalışanlarının maliyetinin düşürülmesiydi.

Emekli çalışanların, aktif çalışanlara göre pirimleri 5 puan yükseliyor. EYT ile birlikte yaklaşık 1.5 milyon kişi emekliye ayrılacak.

Yasa çıktıktan sonra işine devam etmek isteyenlerin işverene maliyeti 450 TL ile 3 bin 400 TL arasında değişiyor.

Bakan Bilgin, emekli çalışan ile aktif çalışan arasındaki prim farkının kaldırılacağını, aynı seviyeye getirileceğini açıkladı.