EYT emeklileri 8 bin 733 lira maaş alacak. AK Parti açıkladı. SGK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı EYT maaşları belli oldu. İşte 4A, 4B ve 4C EYT emekli maaş ücretleri

EYT'de kimin ne kadar emekli maaşı alacağı belli oldu. Açıklama AK Parti'den geldi. Buna göre emeklilikte ortalama maaş 8 bin 733 lira olacak. İşte SGK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı kapsamında emekli olacak olan EYT'lilerin alacağı ortalama ücretler... En yüksek maaşı Emekli Sandığı mensupları alacak.

Google Haberlere Abone ol
EYT emeklileri 8 bin 733 lira maaş alacak. AK Parti açıkladı. SGK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı EYT maaşları belli oldu. İşte 4A, 4B ve 4C EYT emekli maaş ücretleri - Resim: 1

Meclis Plan Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen emeklilikte yaşa takılanlara (EYT) ilişkin kanun teklifi 7 Şubat Salı günü Meclis Genel Kurulu’nda görüşülerek aynı gün kanunlaştırılacak. EYT’liler ilk maaşını mart ayında alacak.

EYT’den yararlanmak için 1 milyon 100 bin kişi Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurdu. Borçlanma tutarı 44 milyar liraya ulaştı. Yasanın çıkmasıyla birlikte ilk etapta 2.2 milyon kişi emekli olacak.

Teklifi göre, sigortalı çalışmaya 8 Eylül 1999 ve daha önce başlayan SSK’lılardan 5000–5975 prim gününü, kadınlarda 20, erkeklerde 25 yıl sigortalılık süresini tamamlayanlar yasa yürürlüğe girdiğinde hemen emekli olabilecek.

Emekli Sandığı ve BAĞ-KUR’a tabi olanlardan kadınlarda 7200, erkeklerde 9000 prim gününü tamamlayanlar da yasa çıktığında emekliliğe hak kazanacak. Emekli olduktan sonra aynı iş yerinde 10 gün içinde tekrar işe başlayan çalışanlar için yüzde 5 destek primi verilecek.

Komisyonda milletvekillerinin sorularını yanıtlayan AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, 28 Aralık 2022’de EYT’de yaş sınırı olmayacağını açıklamasının ardından borçlanma için 28-29-30- 31 Aralık’ta SGK’ya 1 milyon 100 bin kişinin müracaat ederek borçlanma için tahakkukta bulunduğunu belirterek, “4 gün içinde tahakkuk 44 milyar lira ama tahsilat olmadı. Şubat ayının sonuna doğru ödemelerini gerçekleştirmiş olacaklar” dedi.

EYT'LİLERİN MAAŞLARININ NE KADAR OLACAĞI DA BELLİ OLDU. AÇIKLAMA GELDİ