EYT başvuru sayısında rekor. Yasadan yararlanmak isteyenlerin sayısı 1.5 milyona yaklaştı: SGK'larda kapasitenin kat kat üstünde işlem yapılıyor

Emeklilikte Yaşa Takılanlar yasası kapsamında emeklilik için başvuru yapanların sayısı 1,5 milyona yaklaştı. SGK müdürlükleri kapasitelerinin kat be kat üzerinde çalışmaya devam ediyor. Sadece Antalya'da 57 bin 120 başvurudan 4 bin 900'ünün aylık bağlama işlemi gerçekleştirildi. EYT emeklisi olmak isteyenler de 20 günden fazladır beklediklerini söyleyerek "EYT mağduruyduk, Gelen Evrak Beklemede mağduru olduk" diyor.

Google Haberlere Abone ol
EYT başvuru sayısında rekor. Yasadan yararlanmak isteyenlerin sayısı 1.5 milyona yaklaştı: SGK'larda kapasitenin kat kat üstünde işlem yapılıyor - Resim: 2

'HAK KAYBI OLMAYACAK'

Başvuru yapanlara aylık bağlanma süreci hakkında bilgi veren Ablay, şunları söyledi:

"Vatandaşlarımız talep tarihini takip eden ay başından itibaren hak kazanılmış oluyor. 3 Mart ile 31 Mart arasındaki başvuruda hak kaybı açısından fark yok. 1 Nisan itibarıyla aylık hak edilmiş olacak. Yoğunluk ve fiziki kapasitemizden kaynaklı aylıklarda sarkma olsa da sigortalımızın hak kaybı olmayacak. Birikmiş şekilde aylıklar ödenecek. Yoğunluk çok fazla. Tüm gayretimizle başvuruları alıp, aylık ödenmesi için çalışmalarımız sürüyor."

KAPASİTENİN 5 KAT FAZLASI İŞLEM YAPILDI

İl müdürlüğünün ayda 1000 civarında aylık bağlama kapasitesine sahip olduğunu vurgulayan Ablay, çalışanların emeklilik için başvuranların işlemlerini tamamlamak için özveriyle çalıştığını anlatarak, şunları söyledi:


Kaynak: DHA