Eşini kaybeden erkek uzun yaşamıyor. Araştırmanın sonuçları şoke etti. Eşini kaybeden erkeklerin yüzde 70'i 1 yıl sonra ölüyor, kadınlarda ise bu oran yüzde 27!

Yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre eşini kaybetmesinin kadınlara kıyasla erkekler için daha ölümcül olduğunu ortaya koydu. Araştırmanın sonuçlarına göre eşini kaybeden erkeklerin yüzde 70'i 1 yıl içinde hayatını kaybediyor. Kadınlarda ise durum çok farklı. Eşini kaybeden kadınların sadece yüzde 27'si 1 yıl içinde hayatını kaybediyor.

Google Haberlere Abone ol
Eşini kaybeden erkek uzun yaşamıyor. Araştırmanın sonuçları şoke etti. Eşini kaybeden erkeklerin yüzde 70'i 1 yıl sonra ölüyor, kadınlarda ise bu oran yüzde 27! - Resim: 1

Danimarka'da yapılan bir araştırma, eşini kaybetmesinin kadınlara kıyasla erkekler için daha ölümcül olabileceğini gösterdi.

Medical Xpress internet sitesinde yer alan habere göre, yapılan araştırmada yaşları 65 ila 69 olan dul erkeklerin eşinden bir yıl sonra ölme oranının yüzde 70 olduğu belirlendi. Dul kadınlar arasında ise bu riskin sadece yüzde 27 olduğu tespit edildi.

Araştırma, 65 yaş ve üzeri yaklaşık 925 bin Danimarkalı üzerinde yapıldı.

Kopenhag Üniversitesi Kamu Sağlığı Bölümünde araştırmalar yürüten Alexandros Katsiferis, kadınlar ve erkekler arasındaki oran farkına yol açan nedenlere ilişkin "kesin" bilgiye sahip olmadıklarını belirtti.


Kaynak: A.A