Erdoğan duyurmuştu, ödemeler başladı: 5.400 ile 7200 TL geri ödemesiz verilecek. Aile Destek Programı kapmasından 4 milyon kişiye müjde geldi. E-Devlet üzerinden başvuru sonrasında her ay destek verilecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı 15 milyarlık Türkiye Aile Destek Projesi kapsamında hak sahiplerine ilk ödemeler hesaplara yatırılmaya başlandı. Bu haktan 4 milyon kişi faydalanacak ve 7200 liraya kadar bir ödeme yapılacak. Peki bu ödemelerden kimler nasıl faydalanacak? İşte başvuru şartları.

Google Haberlere Abone ol
Erdoğan duyurmuştu, ödemeler başladı: 5.400 ile 7200 TL geri ödemesiz verilecek. Aile Destek Programı kapmasından 4 milyon kişiye müjde geldi. E-Devlet üzerinden başvuru sonrasında her ay destek verilecek - Resim: 3

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı 15 milyarlık Türkiye Aile Destek Projesi kapsamında hak sahiplerine ilk ödemeler 29 Temmuz Cuma günü yatırılmaya başlandı. Hanelerin gelir durumuna göre aylık şekilde 450, 550 lira ve 600 lira arasında destek sağlanacak. Bu şekilde yıllık 5. 400 – 7. 200 lira arasında destek verilmiş olacak. Destekler, 12 ay boyunca düzenli olarak verilecek.

İŞTE BAŞVURU ŞARTLARI

Aile Destek Programı başvuruları, e - Devlet Kapısı üzerinden veya ikametgâh adresinin bağlı olduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yapılabilecek.

İhtiyaç sahibi tüm kişiler, destekten faydalanabilecek. Daha önce hiçbir sosyal yardımdan faydalanmamış vatandaşlar da başvuruda bulunabilecek.

Destekten faydalanmak için hanedeki kişi başına gelirin net asgari ücretin 3’te 1’inden yani 1. 833 TL’den az olması gerekiyor. Dört kişilik bir ailede 7. 300 TL’nin altında gelir var ise destekten faydalanabilir. Program ilk açıklandığında net asgari ücret 4. 253 TL olduğundan kişi başı gelir şartı 1. 417 TL idi.

Asgari ücretteki artış sebebi ile bu yardımı almak kolaylaştı. Gelir hesabında hanedeki tüm kişilerin maaş, ücret, yevmiye gibi gelirleri ile düzenli sosyal yardım gelirleri hesaplamaya dahil edilecek.

SIRADAKİ GALERİ

Dar gelirli ailelere 1500 TL yardım Dar gelirli ailelere 1500 TL yardım